Odpowiednio dobrane oświetlenie domowe stanowi dopełnienie każdej aranżacji. Aby uzyskać kompozycję pasującą do całości, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj zastosowanego źródła światła, ale również na kolorystykę abażuru.

Barwa abażuru

Rzeczą szalenie ważną jest dobór odpowiedniego abażuru. W sytuacji, gdy chcemy uzyskać mocne oświetlenie, warto zakupić taki odcień, który będzie przykuwał uwagę na tle innych elementów dekoracyjnych. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór intensywnych kolorów, takich jak: żółty, zielony, różowy czy niebieski. Jeśli jednak planujemy uzyskać delikatny półmrok w mieszkaniu, warto wybrać model o neutralnym odcieniu. Zastosowanie stonowanych kolorów pomaga wykreować rozproszone światło w pomieszczeniu, zaś ciemnych – subtelny nastrój.

Wzornictwo

Na przestrzeni ostatnich sezonów bardzo dużą popularnością cieszą się geometryczne wzory. Świetnym wyborem w tym zakresie będą stanowiły abażury w koła, romby czy tradycyjną kratę. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również motywy kwiatowe, które w szczególności wkomponują się do stylistyki retro.

Rozmiar

W zależności od tego, gdzie będzie umiejscowiona lampa, będzie uzależniony dobór jej odpowiedniego rozmiaru. W przypadku szafki nocnej optymalnym wymiarem będzie 40 cm. Większe abażury przewidziane są do dużych powierzchni, np. do salonu.

Moc żarówki

Wiele osób wychodzi z założenia, że w przypadku doboru właściwego abażuru, rzeczą mało istotną jest moc żarówki. Nic bardziej mylnego! Światło bowiem jest kluczowym czynnikiem, od którego zależy nastrój panujący w mieszkaniu. Kupno żarówki o wysokiej mocy nie będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ przyczyni się do uzyskania efektu innego niż zamierzony.

pokrewne artykuły