Kultura Japonii zachwyca nas swoją różnorodnością, mimo to Japończycy z wielką niechęcią odnoszą się do stosowania przepychu w swoich wnętrzach. Aranżacje azjatyckie konstruowane są z niezwykłą dbałością o oszczędność detali, które nie mogą stanowić elementu dominującego nad całością. Ich zadaniem jest delikatne podkreślenie i dopełnienie wystroju.

Przede wszystkim – minimalizm

Ściany urządzone w nurcie azjatyckim są pozostawiane puste bądź ozdobione pojedynczym obrazem. Najczęściej jest to szkic lub kakejiku – charakterystyczna kaligrafia wykonana na delikatnym papierze bądź jedwabiu. W kolorystyce najczęściej dominującym elementem jest beż, brąz i zieleń. Co prawda stosuje się również czernie i biele, ale nad wyraz oszczędnie, gdyż zdaniem Japończyków są to barwy wyjątkowe. Biel symbolizuje świeżość i młodość, zaś czerń oznacza cnotę i szlachetność.

Po drugie – dobór mebli

Japończycy nie przepadają za wysokimi stołami i krzesłami. W ich kulturze dominuje proste i niskie wyposażenie. W miejscu foteli pojawiają się puchate siedziska i poduchy, choć elementem tradycyjnym są taty, tzw. grube maty wyściełające podłogi.

Azjaci zakochani są w komodach i małych, drewnianych stołkach, których cechą charakterystyczną są tradycyjne zdobienia. Są obecne w wielu pomieszczeniach, na różnym wyposażeniu, przybierając postać dominującego motywu dekoracyjnego. W kulturze japońskiej dużą wagę przykłada się do przestrzeni, choć nie stosuje się sztywnych zabiegów mających za zadanie powiększyć wnętrze. Mebli zazwyczaj jest mało, jednak te, które się pojawiają, pełnią ważną rolę.

Po trzecie – japoński dekor

Co powoduje w nas skojarzenia z kulturą japońską? Przede wszystkim wachlarze, origami, bambusy i parawany. Wszystkie te elementy w sposób nadzwyczaj wyraźny podkreślają japoński charakter wystroju tych wnętrz. Decydując się na ekrany shoji możemy pomieszczenie podzielić na kilka stref, oddzielając je od reszty. W oknach koniecznie powinny pojawić się drewniane żaluzje, zaś całość przestrzeni doświetlamy papierowymi lampionami i świecami. Nie może również zabraknąć roślin z drzewkami bonsai, orchidei i chryzantem.

pokrewne artykuły