Biała cegła to niewątpliwie hit wnętrzarski ostatnich sezonów. Pozwala na optyczne rozjaśnienie pomieszczenia, wnosząc do niego powiew charakteru i orzeźwienia. Stanowi również doskonałe uzupełnienie całości, w szczególności jeśli połączymy ją z kontrastującymi akcentami kolorystycznymi.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, producenci prześcigają się między sobą w tworzeniu coraz to nowych rozwiązań, które swym wyglądem będą imitować białą cegłę.

Płytki gipsowe

Pierwszą alternatywą dla uzyskania efektu białej cegły jest zastosowanie płytek gipsowych. Rozpiętość cenowa jest w tym przypadku dość rozmaita, gdyż kształtuje się od 30 do 70 zł za metr kwadratowy, w zależności od wybranego producenta. Możemy je podzielić na panele gipsowe oraz płytki w kształcie cegły. Panele można dowolnie przycinać, aby przybrały oczekiwany wzór. Dodatkowo są łatwe w montażu.

Z kolei płytki są dostępne w różnych odcieniach oraz fakturach. Różnią się również sposobem montażu. Wyróżniamy płytki z fugą oraz bez, co oczywiście jednoznacznie wskazuje, że pierwszy wariant pozwala użytkownikowi zaoszczędzić nieco czasu. W sytuacji, gdy jednak zdecydujemy się na płytki z fugą, do naszej dyspozycji oddany jest szeroki wybór grubości oraz kolorów fug. Ciekawym pomysłem jest połączenie jasnej płytki z ciemną fugą. Warto również zauważyć, że omawiane płytki gipsowe są mrozoodporne, stąd też mogą być użytkowane zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Tapety i fototapety

Kolejny sposób na zaaranżowanie ceglanej ściany we wnętrzu jest zastosowanie tapety bądź fototapety. Należy przy tym zauważyć, że jest to rozwiązanie nieco droższe, choć w wielu przypadkach znacznie praktyczniejsze. Tapety winylowe oraz fototapety mogą być bowiem stosowane w różnych pomieszczeniach, zarówno tych, w których panuje duża wilgotność (łazienka) oraz ryzyko pojawiania się zabrudzeń (kuchnia). Ich niekwestionowanym atutem jest odporność na promieniowanie, dzięki czemu nawet pomimo upływu lat, nadal pozostają jak nowe.

pokrewne artykuły