Styl boho do tej pory kojarzył nam się wyłącznie z trendem obowiązującym w modzie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że znajduje zastosowanie również we wnętrzach, wprowadzając do nich klimatyczną atmosferę. Stanowi najlepszy kontrast dla chętnie wykorzystywanego minimalizmu, ponieważ nie lubi pustych przestrzeni i chętnie sięga po nowoczesne rozwiązania.

Dominująca kolorystyka

O ile w innych trendach aranżacyjnych dominują wybrane barwy, o tyle w stylistyce boho nie ma z góry narzuconych w tym zakresie norm. Optymalnie jest, kiedy kolory przeplatają się ze sobą, tworząc tym samym zharmonizowaną całość. Ciekawą mieszankę może stanowić odcień naturalny wymieszany z indyjską pomarańczą, złotem oraz afrykańską czerwienią i granatem. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru – wszystko w nadmiarze szkodzi. Również przeładowanie kolorystyczne.

Tkaniny

Cechą charakterystyczną stylistyki boho są tkaniny. Dominującą rolę odgrywają wzorzyste koce, firany, zasłony, moskitiery, baldachimy oraz dywany. Bardzo często przewijanym motywem są wzory orientalne, afrykańskie lub arabskie. Typowym elementem jest patchwork, czyli pozszywane skrawki materiałów o różnych fakturach. Nie mniej ciekawą propozycją są motywy kwiatowe, wzory geometryczne czy znaki z sanskrytu.

Umeblowanie

Chcąc wyposażyć mieszkanie urządzone w stylistyce boho, szybko zauważymy, że nie istnieją w tym zakresie meble kupowane w kompletach. Przestrzeń utrzymana w tym charakterze stanowi mieszaninę staroci, którym w każdej chwili można dodać indywidualnego wyrazu. Do głosu w tym przypadku dochodzą osoby utalentowane artystycznie, które przy odrobinie wyobraźni mogą dodać im designerskiego wyglądu. Mile widziane są fotele o dekoracyjnych podłokietnikach ozdobione afrykańskimi wzorami, lustra o gustownych ramach, drewniane komody czy duże łóżka z baldachimem.

pokrewne artykuły