Chyba nie ma drugiego, tak pięknego symbolu bożonarodzeniowej tradycji, jak widok pięknie przystrojonej, mieniącej się kolorami, choinki. Wiele osób pewnie zgodnie przyzna, że nie byłoby świąt bez tego leśnego drzewka. Skąd jednak wzięła się ta tradycja?

Symbol

Pewnie nieraz zastanawialiśmy się, skąd przywędrowała do nas tradycja zdobienia choinki. Jak się bowiem okazuje, jej obecność ma symbolizować życie i narodziny Chrystusa. Także w kategorii doboru dekoracji nie możemy mówić o przypadkowości. Wśród świątecznych ozdób możemy znaleźć gwiazdę betlejemską, która umieszczona na jej czubku, miała pomagać w odnalezieniu drogi i bezpiecznym powrocie do domu. Z kolei zadaniem lampek choinkowych było odstraszanie złych mocy i jednoczesne symbolizowanie światła Jezusa Chrystusa. Zawieszane łańcuchy przypominały zaś o grzechu.

Wybór choinki

W zależności od osobistych preferencji, możemy pokusić się o żywą lub sztuczną choinkę. Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć szeroki ich wybór. Nie ma znaczenia, czy mamy małe, czy duże mieszkanie, mieszkają w nim małe dzieci, czy zwierzęta – każdy z pewnością znajdzie dla siebie takie drzewko, które będzie odpowiadać wszystkim wymaganiom. Potem zostanie już tylko kwestia dekoracji. Od indywidualnych oczekiwań będzie zależał jej wygląd. Ozdobiona tradycyjnie, a może nowocześnie? Ostatnio na czasie są również choinki w stylu retro. Bez względu na to, który ze styli jest nam bliższy, musimy pamiętać o tym, aby jej wygląd współgrał z aranżacją pomieszczenia.

Najważniejsza w Polsce jest tradycja…

Jeśli należymy do grona osób, które nie przepadają za modernistycznymi nowinkami to z pewnością klasyczne, sprawdzone rozwiązania przypadną nam do gustu. Zwłaszcza, jeśli będą zrealizowane w wykonaniu dzieci. Pozwólmy naszym latoroślom na bezwiedne wieszanie świątecznych, multikolorowych dekoracji i czerpanie z tego maksimum satysfakcji. Ręcznie dekorowane bombki, kolorowe łańcuchy i anielski włos? A do tego cukierki, pierniczki i suszone owoce? Pozwalając dzieciom na zabawę podczas strojenia choinki, dostarczymy im wielu wspomnień, które zaprocentują w przyszłości.

Piernik na choince

Gdy sercu bliższa jest moda…

Choć pasjonatów sprawdzonych, tradycyjnych rozwiązań nie brakuje, to jednak nie wszyscy są ich zwolennikami. Szczególnie, kiedy lubimy minimalizm i wszystko, co jest z nim związane. Dlatego ozdabiając świąteczne drzewko, pozbywamy się kolorowych bombek, stawiając na monochromatyczne połączenia. W zależności od osobistych preferencji, możemy postawić na jednokolorową choinkę. Modne ostatnimi czasy są barwy ziemi: zieleń, złoto i brąz, a także odcienie srebra i skandynawskiej bieli. Aby jednak uzyskać efekt przemyślanej spójności, musimy wiedzieć, jak łączyć poszczególne kolory. Złoto i ecru przełamane fioletem, biel ze srebrem, szarość z miętą lub różem, a może z dodatkami czarnego? Stawiając na jakikolwiek wariant możemy mieć pewność, że świąteczne drzewko będzie prezentować się nie tylko modnie, ale również niezwykle nowocześnie.

Modna choinka

Zasady ubierania

Be względu na to, który ostatecznie styl dekorowania wybierzemy, musimy pamiętać o kolejności wieszania ozdób. Zawsze rozpoczynamy strojenie od dołu ku górze. W pierwszej kolejności umieszczamy lampki, potem szpic, następnie bombki i wszelkiego rodzaju zawieszki, kończąc na świątecznych łańcuchach.

Trwałość

Zaopatrując się w sztuczną choinkę, nie musimy martwić się o jej trwałość. Jeśli jednak pragniemy cieszyć się aromatem świeżo ściętego drzewka, wówczas musimy pamiętać o jego regularnym podlewaniu. Wtenczas przedłużmy żywotność do około czterech tygodni.

Styl tradycyjny, a może nowoczesny? Bez względu na to, który ostatecznie z nich wybierzemy, możemy być pewni, że wnętrze naszego domu wypełni się świąteczną atmosferą. Wygląd choinki powinien być uzależniony preferencjami domowników, a nie panującą modą. Nie od dziś bowiem wiadomo, że o gustach nie dyskutuje się…

 

 

pokrewne artykuły