Eklektyzm jest coraz częściej wybieranym stylem aranżacyjnym w wielu domach i mieszkaniach. Jego podstawowym atutem jest duża swoboda w kategorii urządzania wnętrza. Brak sztywno narzuconych z góry zasad stylistycznych jest elementem wysoko cenionym przez wielu właścicieli budynków. Rodzi się jednak pytanie, jak zatem wykreować eklektyczną przestrzeń, skoro nie ma w niej żadnych reguł?

Czym jest eklektyczne wnętrze?

Eklektyzm to nic innego jak sztuka łącząca w sobie różne style. Stare miesza się z nowym, klasyka przeplata się z nowoczesnością. Tego typu praktyki zawsze pozwalają na wykreowanie wnętrza o nietuzinkowym, mało spotykanym charakterze, co bez wątpienia w dużym zakresie decyduje o oryginalności. O ile jednak nie musimy trzymać się jasno wytyczonych zasad aranżowania, o tyle musimy pamiętać o zachowaniu harmonii, czyli takim dobieraniu mebli i dodatków, aby wnętrze nie stanowiło przykładu kiczu i tandety. W istocie, są pewne wskazówki i instrukcje, które pozwolą nam wyeliminować te ryzyko. Sprawdzonym i jednocześnie bezpiecznym rozwiązaniem jest używanie kontrastujących połączeń mebli oraz dodatków.

Eklektyzm w pomieszczeniach

Eklektyczny salon bazuje na klasycznej, pikowanej sofie, umieszczonej w pobliżu metalowego stolika kawowego. Do tego lampa podłogowa ustawiona przy tradycyjnym fotelu oraz ludwikowskiej konsoli, w towarzystwie lustra vintage.

Chcąc wyczarować eklektyczną kuchenną przestrzeń, konieczne okaże się wzbogacenie pomieszczenia utrzymanego w określonej stylistyce o elementy ze stali nierdzewnej. Modernistyczną kuchnię możemy wyposażyć w wagę retro, chlebak vintage czy ceramiczne i drewniane dodatki, np. deski do krojenia czy pojemniki na żywność, będące znakiem rozpoznawczym dla wiejskich kuchni.

Wystrój gabinetu czy domowego biura najlepiej wzbogaci gustowny sekretarzyk lub utrzymane w stylu angielskim biurko. Do tego przeszklona witryna na książki, w pobliżu nowoczesnej lampki o prostej, geometrycznej formie.

Eklektyczna sypialnia powinna bazować na drewnianym łóżku i metalowych szafkach nocnych rodem ze szpitalnej sali. Świetnie sprawdzi się również nowoczesne krzesło bujane umieszczone na patchworkowym kocu.

Z kolei wnętrze łazienki powinniśmy wzbogacić o stylową, wolnostojącą wannę na gustownych nóżkach, której tłem będzie minimalistyczny wystrój pomieszczenia.

pokrewne artykuły