Dobierając elementy dekoracyjne do nowo wyremontowanych mieszkań, zwykle najmniej czasu poświęcamy sprawom związanym z wyborem idealnych karniszy. I o ile kupno firanek czy zasłonek jest dla nas zajęciem, któremu oddajemy się bezwiednie, tak w przypadku karniszy ograniczamy się jedynie do jego minimum. Często jednak zapominamy, że na atrakcyjny odbiór dekoracji okiennej ma wpływ wiele czynników, m.in. odpowiedni karnisz.

Materiał

Metal, drewno, a może tworzywo sztuczne? Na wybór materiału, z jakiego będą wykonane karnisze składają się nie tylko nasze preferencje estetyczne, ale również stylistyka mieszkania i posiadany budżet. Drewniane, nieco klasyczne karnisze idealnie dopełnią wystrój mieszkań utrzymanych w stylu folkowym i rustykalnym. Karnisze wykonane z tworzywa sztucznego są doskonałe dla osób, które szukają funkcjonalnych szyn sufitowych w niskiej cenie. Karnisze metalowe, stylizowane na stare złoto, polecane są do wnętrz klasycznych, z kolei do modernistycznych idealnie wpasują się proste, stalowe bądź aluminiowe szyny w kolorze srebrnym.

Pojedyncze, a może podwójne?

Kupując pojedynczy karnisz można spodziewać się niezbyt wygórowanej ceny. Jednak decydując się na takie rozwiązanie musimy mieć na uwadze, że zawieszenie firanki i zasłonki nie będzie możliwe. W takiej sytuacji o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zakup podwójnego karnisza.

Gdzie zamontować?

Kolejnym ważnym elementem przy wyborze karniszy jest sposób ich montażu. Jeśli szyna wymieniana jest na nową, warto wybrać model o takim samym sposobie montażu. Zaoszczędzimy sobie konieczności gipsowania dziur po starym karniszu. W pozostałych przypadkach sprawdzą się mocowania sufitowe. Należy jednak pamiętać, aby wcześniej zmierzyć, ile parapet oraz kaloryfer odstają od ściany, aby potem nie mieć problemów z doborem optymalnej długości wsporników.

Długość

Idealnie dobrany karnisz podwójny powinien wystawać poza krawędź okna o co najmniej 25-50 cm z każdej ze stron. Szyna pojedyncza wystarczy, że będzie dłuższa od okna o 20 cm z każdej ze stron.

pokrewne artykuły