Moda to bez wątpienia taka sfera życia, w której pomysłowość jest cechą nie tylko mile widzianą, ale wręcz pożądaną. Zasada ta dotyczy zarówno odzieży, obuwia czy dekoracji wnętrz. I choć wszyscy wiemy, że małych wnętrz nie maluje się ciemnymi kolorami, a kupno białego dywanu jest kwestią mało funkcjonalną, to czasami warto byłoby naruszyć kilka ogólnie przyjętych zasad. A wiosna z pewnością będzie temu sprzyjać!

Harmonia

Aby otrzymać zgrabną aranżację, ważne jest zachowanie proporcji. Dlatego projektanci jak mantrę powtarzają, aby wielkości zastosowanych obiektów czy deseni były do siebie zbliżone. A gdyby tak złamać tą zasadę i pobawić się rozmiarami? Aby uzyskać oczekiwany efekt, podjęte zabiegi muszą mieć charakter świadomy. Dlatego ogromny obraz w małym salonie będzie wyglądać o wiele bardziej efektownie niż ta sama fotografia zawieszona nad ogromnym łóżkiem w sypialni.

Małe mieszkania tylko w jasnych kolorach

Prawdą jest, że jasne kolory pozytywnie wpływają na optyczne powiększanie przestrzeni. Jednak zastosowanie nieco ciemniejszych odcieni nie przemieni mieszkania w klaustrofobiczną przestrzeń. W końcu zawsze można dorzucić dodatkowe oświetlenie, aby rozświetlić wnętrze i nadać mu efektownego wyrazu.

Ściana stonowana a ściana w jaskrawym kolorze

Powszechnie przyjęło się, że wszelkie dodatki i akcenty w jaskrawych, energetycznych kolorach o wiele szybciej ulegną opatrzeniu niż te stonowane. Jednak stojąc przed zamiarem wyboru koloru ścian, o wiele rozsądniej będzie kierować się własnymi preferencjami niż ewentualnym ryzykiem znudzenia w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Liczba przedmiotów w pomieszczeniu pod ścisłą kontrolą

Pewnie wielu z nas nie raz spotkało się z określeniem „artystycznego nieładu”, które notabene nie wzięło się z kosmosu. Ogromna ilość unikatowych, zachwycających przedmiotów doda każdemu wnętrzu oryginalnego charakteru. Aby jednak tak się stało, nieład nie może być wyłącznie artystyczny, ale również pozorny. Dlatego chcąc zastosować tę zasadę we własnym wnętrzu, pamiętajmy o tym, aby nieład nie przemienił się w zwykły bałagan.

pokrewne artykuły