Loftowe wnętrza za oceanem znane są już od wielu lat, w Europie obecnie biją rekordy popularności. W czym tkwi ich fenomen? Przede wszystkim ze swobodnej dostępności do budynków, w których niegdyś funkcjonowały fabryki, a dziś stoją opustoszałe, a także z nowej mody, które przyszła do nas zza zachodnich granic. Duży udział w popularności tej stylistyki odgrywa również dostępność materiałów i dekoracji, dzięki którym możliwe okazuje się zaaranżowanie surowej przestrzeni.

Pomieszczenie loftowe, czyli jakie?

Wraz z przybyciem do Polski mody na loftowe wnętrza, w sklepach zaczęła pojawiać się coraz większa ilość industrialnych, dostosowanych do zadanej stylistyki dodatków. Styl loftu jest surowy w swym wyrazie, ograniczonym ceglanymi ścianami, metalowymi ścianami i dodatkami. Cechą szczególną są wysokie pomieszczenie sąsiadujące z dużymi oknami. Surowy, fabryczny charakter nie stanowi jednak przejawu skromności i biedy, ale rodzaj designu, jakim otaczają się bojkotujący społeczne normy i zasady buntownicy i artyści.

Loftowe dekoracje

Na prosty charakter loftu, wpływa również prostota zastosowanych dekoracji. Idealnie zatem sprawdzą się wszelkiego typu fototapety, plakaty i inne dekoracje ścienne z kategorii grafiki użytkowej. Polecane są zatem fotografie z napisami i symbolami, które choć kontrowersyjne w wyrazie, stanowią nawiązanie do wolności słowa. Co ważne, wykorzystane grafiki powinny być utrzymane w czarno-białej kolorystyce lub z delikatnym, kolorowym akcentem. Zastosowanie multikolorowych fotografii nie jest jednak wskazaną czynnością w dekorowaniu loftowych ścian. Optymalnie zatem sprawdzi się wielkogabarytowa fototapeta ukazująca panoramę nowoczesnego miasta, zarówno uchwyconego w porze dziennej, jak i nocnej. Równie polecane są fotografie z widokiem prezentujących się hal fabrycznych oraz obiektów przemysłowych.

fototapeta-04x-broadway-3569_16415

fototapeta-04x-stacja-centralna-nowy-jork-3776_16544

pokrewne artykuły