Drewniane wykończenia cieszą się coraz większą popularnością. Chętnie sięgamy po nie dekorując kuchnie, jadalnie czy pokoje. Od pewnego czasu zaczęły pojawiać się także w łazienkach.

I tu rodzi się pytanie, czy to aby rzeczywiście dobry pomysł, aby sięgać po drewno podczas aranżacji tej części pomieszczenia? W końcu nie od dziś wiadomo, że największym wrogiem tego materiału jest wilgoć. Bądź, co bądź, ale w łazience nie da jej się uniknąć, codzienne kąpiele poszczególnych członków rodziny pozostawiają swoje piętno w postaci gęsto unoszącej się w powietrzu pary wodnej. Jednak patrząc na to z drugiej strony, współczesne lakiery oraz impregnaty są coraz skuteczniejsze. Zabezpieczają drewno przed wieloma niekorzystnymi czynnikami, w tym również przed działaniem pary.

Drewno w małej łazience

Spójrzmy prawdzie w oczy, nawet pomimo zastosowania najlepszych impregnatów ochronnych, jakaś część wody i tak ulegnie wsiąknięciu. Są na świecie pewne prawa natury, których nie da się oszukać. Jednak nie powinno to wywoływać jakiś większych skutków ubocznych. Po wielokrotnym stosowaniu impregnatów ochronnych, wchłanianie wody można ograniczyć niemal do zera. Sytuacja może nieco komplikować się, gdy drewno pragniemy zastosować w małej łazience. W przestronnych, dobrze wentylowanych wnętrzach, żywotność drewnianych elementów można w istocie wydłużyć. Małe niestety ograniczają nasze możliwości.

Słowem podsumowania można zatem dodać, iż odpowiedzią na zadane w tytule artykułu pytanie, czy drewno w łazience jest rzeczywiście dobrym pomysłem jest przede wszystkim fakt, czy nasza łazienka posiada dobrą wentylację. Drugą, równie kluczową sprawą jest kwestia lakierowania i impregnowania, gdyż to również te czynności bezpośrednio przekładają się na przedłużenie żywotności drewnianych elementów łazienkowych.

 

 

pokrewne artykuły