Któż z nas nie zna powiedzeń „małe jest piękne” lub „ciasne, ale własne”. Podane sformułowania charakteryzuje bogactwo zastosowań, albowiem można ich użyć zarówno przy określeniu czyjegoś wyglądu, jak również swojego mieszkania.

Choć małe mieszkania można szybko wyremontować i urządzić, nie wydając przy tym fortuny, nierzadko stanowi nie lada kłopot dla osób je aranżujących. Niewielka przestrzeń wymaga bowiem starannych przemyśleń. W tym przypadku błyskotliwość, kreatywność oraz sprytne rozwiązania umożliwią sprostanie temu zadaniu, jakim jest bez wątpienia urządzenie małego mieszkania.

Dlaczego niewielkie wnętrze sprawia tyle problemów?

Wydawać by się mogło, że małe wnętrze to mały kłopot w jego aranżacji. W istocie jednak jest całkowicie odwrotnie. Nie dość, że właściciel małego mieszkania ma do dyspozycji niewielki metraż to dodatkowo często musi borykać się z wieloma problemami. Nieustawność, za wąska lub szeroka przestrzeń, niedostateczna wysokość lub przekraczająca powszechnie przyjęte normy – to jedynie część trudności, jakim będzie musiał stawić czoła właściciel mieszkania, który będzie toczył bój o każdy centymetr wolnej powierzchni.

Proste triki na małe wnętrza

Jak temu zaradzić? Przede wszystkim szukając funkcjonalnych i praktycznych rozwiązań. W tym zakresie świetnie sprawdzą się rozmaite schowki, dzięki którym możliwe będzie odzyskanie nieco wolnej przestrzeni. Aby optycznie powiększyć wnętrze, przydadzą się proste meble w jasnej kolorystyce, które zastąpią liczne bibeloty i inne drobiazgi, których nawał powoduje uczucie przytłoczenia i bałaganu.

Kolejnym rozwiązaniem dla małych, ciasnych mieszkań jest skorygowanie proporcji. W tym zakresie przydatne będzie światło, wzór oraz kolor. Przy zastosowaniu się do tych elementów, uzyskamy wnętrze zachwycające nas swoją przestronnością. Bez względu na to, czy mieszkanie wymaga skrócenia, czy wydłużenia, przydatne okażą się ścienne dekoracje w pasy. W tym celu fototapeta sprawdzi się fenomenalnie.

Jaki wybrać motyw?

Pionowe dekoracje wydłużają pomieszczenie, a zatem mile widziane są motywy drzew, lasów, kwiatów o długich łodygach czy bambusów. Równie dobrym pomysłem są panoramiczne fotografie, ukazujące uliczki, alejki, tunele czy mosty, które również dodadzą wrażenia przestronności. Jeśli jednak naszym problemem jest zbyt duża wysokość pomieszczenia, wówczas świetnie sprawdzą się motywy o długiej linii horyzontu oraz panoramiczne ujęcia miast.

pokrewne artykuły