Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego to bez wątpienia obecność jasnych kolorów, lekkość, przestronność oraz bazowanie jedynie na materiałach naturalnego pochodzenia. Dlatego chcąc uatrakcyjnić swoje wnętrze fototapetą, musimy dobrać ją tak, aby nie zachwiane zostały elementy typowe dla tej właśnie stylistyki.

Podłoże

W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby dla fototapety pojawił się odpowiedni fundament, najlepiej w jasnym kolorze, który będzie stanowił podstawowy detal kolorystyczny w mieszkaniu. Może to być bielone lub naturalne drewno albo jasna cegła. Równie dobrze można pozwolić sobie na wprowadzenie nieco koloru w postaci pojedynczych akcentów, np. wzbogacenie wybranej ściany w odcień szarości albo błękitu – jako element nawiązujący do północnego nieba albo czerwieni, przywołującą na myśl elementy ludowe. Dobrym rozwiązaniem jest także bazowanie na kolorach symbolizujących naturę, a zatem zieleni, brązu oraz beżu albo dekoracja żółtymi i różowymi kolorami stanowiącymi tło dla białych i drewnianych detali.

Jaka fototapeta?

Musimy pamiętać, że typowa dla stylu skandynawskiego jest funkcjonalność, a zatem przytulny minimalizm, który wykorzystuje formę nieobrobionego drewna, starego metalu czy cegły. A wszystko to spowite ciepłymi poduszkami, narzutami czy dywanami w towarzystwie świec czy kominka.

Pozostaje nam jeszcze dobrać to tego wszystkiego idealną fototapetę. Warto jednak pamiętać, że musi ona charakterem nawiązywać do natury krajów północnych, a zatem świetną propozycją będą tapety ukazujące motyw drzew, zwierząt z podań ludowych, np. renifer czy koń z Dalarna, a także geometryczne wzory i etniczne wzory.

Mało osób zdaje sobie sprawę, że północne style różnią się od siebie. Zwykle ogólnie mówimy o trendzie skandynawskim, a w istocie fiński bazuje na kontrastowych połączeniach bieli z czernią, duński wprowadza do wnętrza więcej subtelności i romantyczności poprzez bazowanie na pastelowych kolorach, a szwedzki znany jest ze swego oszczędnego podejścia co do zastosowanej formy i dekoracji.

pokrewne artykuły