W środowisku projektantów i stylistów wnętrz ogromną popularnością cieszą się fototapety. Ten wyjątkowy sposób dekorowania ściany zaskarbił sobie sympatię wielu osób i stał się niezwykle popularnym sposobem na odświeżenie wyglądu całego mieszkania. W czym tkwi jej fenomen? Co najbardziej przemawia nas do tego sposobu ozdabiania ścian mieszkań, gabinetów, biur czy innych lokali?

Atuty fototapety

Sekret tkwi w uniwersalności fototapety. Idealnie dekoruje nie tylko wnętrza mieszkalne, ale również usługowe czy biurowe. Poza tym, nie jesteśmy w niczym ograniczeni, co do jej przeznaczenia w dekoracji ściany, ponieważ drzwi czy szafy również mogą stać się miejscem zdobienia. Drugą zaletą fototapety jest fakt, że w szybki i zarazem komfortowy sposób można całkowicie odmienić swoje wnętrze. A za sprawą imponującej oferty dostępnych motywów można bez problemów wybrać odpowiednią tematykę, ułatwiającą dostosowanie jej do panującego w danym pomieszczeniu stylu. Mieszkania, w których dominuje styl nowoczesny, najlepiej wyglądają fototapety ukazujące panoramę wielkich miast, z kolei do stylu glamour polecane są tapety z brylantami i klejnotami. Rustykalne wnętrze podkreśli fotografia lampy naftowej albo starych naczyń.

To nie koniec bogactwa zalet, jakimi wyróżniają się fototapety ścienne. Ich niewątpliwym atutem są też możliwości optycznej regulacji przestrzeni. Od dziś wąskie, długie czy małe pomieszczenie wcale nie musi być takie, jakim się prezentuje. Za sprawą odpowiednio dobranego zdjęcia i rozmiaru tapety, można wnętrze poszerzyć lub nadać mu przestronności, dzięki czemu zwiększy się jego atrakcyjność. Źródłem inspiracji może być oczywiście Internet bądź konsultacja z projektantem wnętrz.

Do złudzenia przypominająca rzeczywistość

Fototapety mają to do siebie, że charakteryzuje je nieprawdopodobny realizm obrazu. Zdjęcie wydrukowane na tapecie cieszy się tak dobrą jakością, że często pejzaż ukazany na obrazie może być pomylony z widokiem zza okna. Poza tym, wykazuje się dużą odpornością na czynniki zewnętrzne, więc przez lata może cieszyć oczy domowników niezmieniającym się wyglądem.

Nowoczesność w salonie, ale również w łazience

Fototapeta jest popularnym sposobem dekoracji salonów, ale od jakiegoś czasu stanowi źródło inspiracji dla projektantów, również do tworzenia ciekawych pomysłów aranżacyjnych także w innych częściach mieszkania. Dlatego tapetą może dekorować również ściany w kuchni, pokoju dziecięcym, przedpokoju, a nawet w łazience!

pokrewne artykuły