Niegdyś strych był miejscem magicznym, owianym tajemnicą i skrywającym wiele przedmiotów. Stanowił idealne miejsce do zabaw w chowanego albo w poszukiwaczy skarbów. To właśnie w nim rodzice czy dziadkowie najczęściej kolekcjonowali niepotrzebne przedmioty, które nie nadawały się już do użytku, a szkoda im było je wyrzucić.

Niestety, dziś już takich strychów w zasadzie nie ma. Rodzinna graciarnia od tej pory przeistacza się w malownicze, przytulne, zachęcające do odpoczynku pomieszczenia codziennego użytku: sypialnie, pokoje dziecięce czy garderoby. Nowo powstające domy zazwyczaj od razu adaptują poddasze na części użytkowe.

Zalety poddasza

Z uwagi na swoje położenie, strych jest najczęściej miejscem spokojnym, nieco odosobnionym, sprzyjającym do odpoczynku. Dlatego najczęściej poddasze przemienia się w sypialnię albo gabinet. W wielu przypadkach nawet duże nachylenie skosów nie stanowi problemu, gdyż w przypadku sypialni i tak większość czasu spędzamy w pozycji leżącej. Z kolei strych przeznaczony na pracownię, swój najwięszy atut może przypisać oknom połaciowym, dzięki którym wpada do pomieszczenia znacznie więcej światła niż w przypadku tradycyjnych okien, dając tym samym niezbędną ilość światła koniecznego do pracy.

Dekoracja strychu

Jednak poddasze, choć mające wiele zalet, wyróżnia się jedną, choć jakże zasadniczą wadą – jest trudne do zaprojektowania. Pomieszczenia ze skosami, mimo że są niezwykle urokliwe, to jednak stanowią przestrzenie niewdzięczne do funkcjonalnego zaadoptowania i udekorowania. Dlatego bardzo ciekawym pomysłem na nietuzinkową ozdobę strychu będzie wzorzysta fototapeta, która przy dokładnym wymierzeniu i idealnym przyklejeniu będzie stanowić interesującą dekorację. W tym wypadku jednak należy pamiętać o dokładnym wymierzeniu ściany, aby w trakcie montażu nie okazało się, że jakiś fragment motywu musi zostać ucięty z uwagi na pochyloną ścianę.

pokrewne artykuły