O tym, że fototapety wróciły do łask, słyszał zapewne każdy. Nie mniej jednak, ich rola nie ogranicza się wyłącznie do funkcji dekoratorskiej, ale również praktycznej, gdyż nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że przy odpowiednio dobranym motywie, nasze wnętrze może być większe niż kiedykolwiek!

Fototapety tylko do dużych wnętrz? Ależ skąd!

Nowoczesne fototapety ścienne mogą przedstawiać dowolną grafikę ze zbioru fotografii lub ukazywać motyw ze zdjęć klientów. Zastosowana tematyka może być akcentem dla całego pomieszczenia lub podstawowym jej elementem. Jeszcze do niedawna pokutował pogląd, że fototapety przeznaczone są wyłącznie do dużych przestrzeni, gdyż dla zachowania ich odpowiednich walorów dekoratorskich, obraz powinien być oglądany co najmniej z odległości kilku metrów. W małych mieszkaniach było to niemożliwe. Tymczasem, w sprzedaży pojawiły się motywy w szczególności polecane do niewielkich domów, całkowicie zaprzeczając do niedawna praktykowanym poglądom.

Fototapety 3D – fenomenalne efekty końcowe

Fototapety 3D to specyficzny rodzaj fotografii. Naniesiony na nich motyw lub zdjęcie ukazujące wrażenie przestrzeni, wyzwala w nas uczucia wykraczające znacznie dalej poza granice wytyczone ścianą. Wtenczas, z uwagi na zastosowane złudzenie optyczne, nie odczuwamy przytłoczenia generowanego niewielkim metrażem pomieszczenia, odnosząc tym samym lepszy komfort psychiczny związany z zamieszkiwaniem małej przestrzeni.

Motywy fototapet 3D

Motywy na fototapetach 3D można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich obejmuje fotografie starych uliczek utrzymanych w małych miasteczkach, obfitując w widoki wąskich korytarzy, pomieszczeń z kolumnami i podcieniami, alei oraz innych motywów, na których postrzega się oglądaną perspektywę. Przy odrobinie wyobraźni i umiejętności doboru idealnie pasującej do wnętrza naszego mieszkania fotografii, fototapeta 3D stanie się przedłużeniem mieszkania. Ciekawostką jest fakt, że fototapety można naklejać zarówno na fragmenty ścian, jak również na powierzchnie drzwi czy lodówek, uzyskując równie fenomenalne efekty końcowe.

fototapeta-04x-magiczna-sciezka-4376_17530

fototapeta-sztokholm-282_19927

Druga grupa fototapet 3D obejmuje grafiki abstrakcyjne, dające wrażenie przestrzeni, głębi, niekiedy również ruchu. Patrząc na nie zyskujemy przekonanie, jakoby wybrany motyw sięgał znacznie dalej niż założyliśmy, co daje wrażenie, że ściana nie powoduje jakichkolwiek ograniczeń w jej odbiorze.

fototapeta-04x-drewno-4300_17474

fototapeta-04x-woda-4304_17477

pokrewne artykuły