Przy urządzaniu kuchni częściej przywiązujemy wagę do jej użyteczności i funkcjonalności niż do dekoracyjnych dodatków. Niegdyś chętnie sięgano po kolorowe makatki, suszone pęki ziół czy pojemniki z przyprawami jako elementy ozdabiające to wnętrze. Dziś w ich miejsce chętniej wieszamy barwne fototapety, naklejki czy kuchenne obrazy.

Ściany odporne na czynniki zewnętrzne

W dekorowaniu kuchni często sięgaliśmy po tapety, które jednak nie są zbyt dobrym rozwiązaniem. Nie wykazują się na tyle dobrą odpornością, aby uchronić się przed wysoką temperaturą dobiegającą z piekarnika czy płyty kuchennej. Dodatkowo, papier absorbuje wilgoć, tym samym odklejając się od ściany i powodując odkształcenia. Nie wspominając już o tym, że sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Alternatywą zatem mogą być winylowe, dodatkowo laminowane fototapety, które godne są rozważenia nie tylko z powodu ich atrakcyjnego wyglądu, ale również cech czysto praktycznych. Umożliwiają łatwe utrzymanie w czystości, nie groźny im tłuszcz, kwasy czy wysokie temperatury.

Szafkowe okleiny

Oprócz ścian, miejscem które równie chętnie dekorujemy są kuchenne szafki. W tym przypadku ciekawą alternatywą są naklejki na meble oraz sprzęt AGD. Zalet takiego rozwiązania jest wiele. Nie dość, że dostosujemy stylistycznie i kolorystycznie swój mebel do reszty wyposażenia, wprowadzając tym samym atrakcyjny design do swojej kuchni, to w dodatku szybko i bez zbędnych kosztów nadamy swojej starej lodówce czy kuchennym meblom nowego życia.

Przestrzeń między szafkami

Przestrzeń między dolnymi a górnymi szafkami kuchennymi też jest godna udekorowania. Klasyczne rozwiązania przewidują montaż kafelek ceramicznych, które choć świetnie znoszą wysokie temperatury to nie są na tyle innowacyjne, aby zakochały nas od pierwszego wejrzenia. W tym przypadku można polecić fototapety w rozmaitym wariancie kolorystycznym i stylistycznym. Osadzone w szkle zapewnią dłuższą żywotność w nawet najbardziej trudnych warunkach.

pokrewne artykuły