Fototapeta to chętnie wykorzystywany element w dekorowaniu wnętrz już od kilkudziesięciu lat. Nie mniej jednak, ich współczesna forma cieszy się najwierniejszą rzeszą fanów.

Wyjątkowa ostrość obrazów oraz wytrzymałość to podstawowe atuty, które decydują o ich popularności. Duży udział w tym zakresie odgrywa postęp technologiczny, obecność cyfrowych aparatów fotograficznych i komputerów. Uzyskana fotografia, będąca podstawą drukowania fototapet, umożliwia stworzenie różnorodnych stylizacji wnętrz.

W zasadzie nieskończona kolekcja dostępnych zdjęć nie wyczerpuje w pełni tematyki, jaką są fototapety, ponieważ jej rywalem jest grafika. To dziedzina sztuki obejmująca obrazy, które bez trudu można odtwarzać na papierze lub tkaninie, sięgając wcześniej po przygotowany szablon. Tego rodzaju grafika jest nierozerwalnie związana z drukiem, jednak na uwagę zasługuje również grafika komputerowa, która wykorzystuje specjalne oprogramowanie i oprzyrządowanie – w tym wypadku maszyny drukarskie. Grafika na fototapecie może przyjmować proste, nieskomplikowane wzory lub być przykładem cyfrowo odwzorowanego zdjęcia, do złudzenia imitującego otaczającą nas rzeczywistość.

Grafika z kwiatami

Na stronie internetowej www.wally.com.pl/k27,fototapety.html znajdziemy szeroki wybór interesujących motywów przewodnich, wśród których obecne są zarówno wzory imitujące rzeczywiste przedmioty, jak i tematykę niemal futurystyczną. Ich niewątpliwym atutem jest nowoczesny wygląd, ponieważ ich specyficzny design daleko odbiega od neutralnych, pozbawionych awangardy obrazów.

Abstrakcyjny wzór

Door Mural

Grafika na fototapecie to doskonała propozycja zarówno do wnętrz stylizowanych klasycznie, nowocześnie czy retro. Z uwagi na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, możliwe okazuje się zaprojektowanie zarówno futurystycznego, jak i tradycyjnego wzoru, wykorzystującego typowe detale dla zachowanej stylistyki wnętrza.

pokrewne artykuły