Sypialnia to niewątpliwie jedna z najważniejszych części całego mieszkania. Aby zatem móc efektywnie korzystać z jej dobrodziejstw, ważna jest jej prawidłowa aranżacja. Odpowiednio dobrany kolor jest pierwszym elementem zbliżającym nas do wykreowania miejsca sprzyjającego odpoczynkowi.

Problem doboru koloru do sypialni jest przede wszystkim uwarunkowany ogromną różnorodnością oferowanych farb. Ponadto, niewielka próbka barwy, z jaką możemy się spotkać w sklepie, wielokrotnie nijak ma się w stosunku do całej powierzchni, gdyż nie odzwierciedla ostatecznych efektów. Po nałożeniu na ściany okazuje się, że pastelowy żółty przybrał postać intensywnej cytryny, a energetyczne bordo to zaledwie delikatna czerwień. Wszystko to sprawia, że wiele osób nie zdając sobie sprawy, który kolor okaże się dla nich odpowiedni, odkłada remont sypialni w czasie. Zanim jednak po raz kolejny odłożymy „na potem” malowanie ścian w sypialni, zapoznajmy się z czterema fundamentalnymi rozwiązaniami, które istotnie przybliżą nas do wyboru odpowiedniego koloru.

Wielkość pomieszczenia

Im mniejszy jest pokój, tym jaśniejszy powinien być kolor. Doskonałym rozwiązaniem może być również zastosowanie dwóch odcieni farb. Jeden, dominujący może pojawić się w centralnej części pomieszczenia, stając się tym samym elementem przykuwającym uwagę odbiorcy.

Nasłonecznienie

Zastosowanie ciepłych lub zimnych kolorów powinno być uwarunkowane nasłonecznieniem pokoju. Słoneczna sypialnia będzie atrakcyjnie prezentować się w zimnych kolorach, np. fiolet, lawenda. Jeśli jednak okna skierowane są na północ lub wschód, konieczne będzie użycie bardziej świetlistych kolorów. Wyjątkiem są jedynie pastelowe i pudrowe kolory farb, które prezentują się urokliwie zarówno we wnętrzach słonecznych, jak i nieco bardziej ciemnych.

Paleta barw

Jako, że sypialnia jest z założenia miejscem przeznaczonym na relaks i odpoczynek, nie powinna gościć w niej zbyt duża różnorodność kolorów. Optymalnie byłoby, jeśli ilość użytych barw byłaby mniejsza lub równa czterem.

Powiększamy przestrzeń

Wykorzystując odpowiedni odcień farby, możemy skutecznie zmienić proporcje pomieszczenia. Jeśli tłem dla kolorowych ścian będzie biały sufit, przestrzeń optycznie wyda się większa. Pomocne w tym celu będą również lustra, odbijające światło dla uzyskania jeszcze lepszych efektów.

pokrewne artykuły