Na przełomie ostatnich lat, fototapety cieszą się nieprawdopodobną popularnością. Ich mianem określamy rodzaj powiększonego zdjęcia, przyklejanego na stałe do ściany. Na jej sławę wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim jednak interesujący format, nietuzinkowa grafika oraz umiejętność uchwycenia otaczającej rzeczywistości w zupełnie innej perspektywie. Nic zatem dziwnego, że efekty dekoratorskie przy udziale fototapet są tak zaskakujące.

Idealna przestrzeń

Odpowiednio zaaranżowane pomieszczenie bazuje na kilku zasadach. Po pierwsze, poszczególne elementy wyposażenia dobiera się do siebie na zasadzie kontrastu lub podobieństwa w taki sposób, aby tworzyły harmonijną całość. Dlatego zanim dokonamy jakiegokolwiek zakupu do naszego wnętrza, powinniśmy zastanowić się, jak będzie zachowywać się na tle całości. To samo dotyczy fototapet. Jeśli wybierzemy zbyt awangardowy motyw, co do formy lub kolorystyki wnętrza, możemy odczuwać późniejsze problemy z dobraniem kolejnych elementów wyposażenia, aczkolwiek może to być również doskonała okazja i zarazem inspiracja do stworzenia czegoś oryginalnego.

Fototapeta, a kolor ścian

Fototapeta zazwyczaj dekoruje jedną z czterech ścian. Rodzi się wtenczas pytanie, jak ozdobić pozostałe powierzchnie? Odpowiedź wydaje się prosta, oczywiście pomalować ją farbą w odpowiednim kolorze. Co w tym przypadku oznacza „odpowiednim”? Pomocne w zakresie może być określenie, jakie wnętrze pragniemy wyczarować: energetyczne, a może spokojne? W pierwszej sytuacji idealną kompozycją może być czarno-biała fototapeta oraz ściana w intensywnym kolorze lub odwrotnie: multikolorowa fotografia ścienna w towarzystwie pastelowych odcieni farb.

W przypadku, gdy wnętrze ma skłaniać do refleksji i odpoczynku, wówczas do stonowanej fototapety dobieramy subtelne kolory farb. Idealne okazują się odcienie delikatnej pomarańczy, beżu czy latte.

pokrewne artykuły