Odpowiednie oświetlenie biurka jest nie tylko wygodą dla oczu, ale również kształci pozytywne nawyki podczas codziennej pracy. Rodzi się zatem pytanie, jaką lampę wybrać? Który rodzaj światła jest najbardziej optymalny?

Oświetlenie biurka to niezwykle ważny element jego wyposażenia. Wybierając lampkę dla dziecka, powinniśmy przede wszystkim kierować się zasadą wygody i praktyczności. Najlepszymi parametrami cieszą się modele o ruchomym ramieniu, których źródło można ustawić na najbardziej dogodnym dla siebie położeniu. Ruchome lampy mają również to do siebie, że umożliwiają przybliżanie i oddalanie źródeł światła. Są dostępne zarówno w formie giętkiej, przegubowej, jak również klasycznej.

Jaka żarówka?

Optymalnym źródłem światła w lampkach biurkowych jest żarówka emitująca światło zbliżone do światła dziennego. Wówczas oczy mniej się męczą. Tego typu światło emitują lampy LED oraz żarówki halogenowe. Poleca się stosowanie światła o białej, ciepłej barwie, ale nie niebieskiej, gdyż nie służy koncentracji. Poza tym, jeśli postawimy na światło zbliżone odcieniem do koloru światła naturalnego, zyskamy gwarancję, że nie będzie ono przekłamywać panujących we wnętrzu kolorów, co nie pozostanie obojętne dla ilości posiadanej energii.

Jedynym mankamentem, jaki posiadają żarówki halogenowe jest ich emisja ciepła. Żarówki LED, choć wysyłają promieniowanie chłodniejsze, nie mniej jednak, nie nagrzewają się tak szybko. Dlatego są o wiele lepsze dla naszych dzieci.

Ustawienie lampki na biurku

Osoby posługujące się prawą ręką powinny mieć ustawioną lampkę z lewej strony. Wówczas nie będą zasłaniały sobie światła. Osoby posługujące się lewą ręką – odwrotnie. W sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się na zakup lampy zwisającej, powinniśmy zadbać o to, aby lampa wisiała przed nami, a nie nad głową, co powoduje rozproszenie światła.

pokrewne artykuły