Nie ulega wątpliwości, że to kolory stanowią fundament każdej dobrze przemyślanej kompozycji. Jednak w kategorii ich doboru nie powinniśmy sugerować się wyłącznie własnymi preferencjami. W tym zakresie potrzebny będzie umiar oraz znajomość swojego charakteru.

Czerń i biel

Zaletą obu tych kolorów jest uniwersalność i bardzo dobre współgranie z innymi barwami. Bardzo ważne jest zachowanie umiaru, gdyż zbyt duża ilość czarnych elementów spowoduje, że wnętrze wydadzą się ponure i ciemne, podczas gdy duża ilość bieli nada mieszkaniu szpitalnego charakteru. Jednak tą sterylność warto zastosować w kuchniach i łazienkach. Dobrym pomysłem będzie również pokój dziecięcy, o ile zestawimy go z dziecięcymi dodatkami oraz symbolicznymi akcentami kolorystycznymi.

Czerwień, pomarańczowy i żółty

Te ciepłe, żywe, niezwykle energetyczne kolory polecane są do pomieszczeń, w których przebywamy najczęściej. Wówczas tworzymy przyjemną, niezwykle pozytywną atmosferę, dodając energii wszystkim domownikom. Jednak nie każda z tych barw działa tak samo dynamicznie, ponieważ im jest ciemniejsza, tym posiada większe pokłady energii. Dodatki w tych akcentach kolorystycznych zalecane są do ciepłych kuchni oraz salonów typu safari.

Zielony, szmaragdowy, miętowy

Zaletą tych kolorów jest spokój. Jednak i w tym przypadku ważny jest odcień, bo choć zieleń z założenia jest barwą ciepłą i relaksującą, to jednak im bardziej wchodzi w kolor morski czy szmaragdowy, tym bardziej staje się zielenią chłodną i przygnębiającą. Dlatego, jeśli stawiamy na ciemny odcień zieleni, musimy pamiętać o zestawieniu go z jasnymi dodatkami. Do jakich wnętrz polecany jest ów kolor? Bardzo dobrze prezentować się będzie zielona łazienka czy sypialnia. Z kolei kolor miętowy bardzo dobrze sprawdzi się w gabinetach odnowy biologicznej czy pomieszczeniach sanitarnych.

Niebieski, turkusowy i granat

Są to kolory zimne, dlatego nie powinno się ich zestawiać z pomieszczeniami ciemnymi, pozbawionymi słońca. Idealnie sprawdzą się w łazienkach typu SPA, pokoikach dziecięcych, o ile zostaną uzupełnione o kolorowe miękkie dodatki. Błękitna sypialnia zyska na przestronności, zaś błękit połączony z bielą dobrze sprawdzi się pokojach gościnnych.

Fiolet i różowy

Róż świetnie sprawdza się w damskich sypialniach i łazienkach, z kolei fiolet, jako kolor namiętności, sprawdzi się w męskiej sypialni. Niewskazane jest stosowanie go w kuchniach i łazienkach, gdyż może powodować smutek i melancholię, czego z kolei nie można powiedzieć o różu. Jest to kolor idealnie pasujący do każdego wnętrza.

Kolory ziemi – beż, brąz, czekolada, ecru

Beżowy, brązowy, czekoladowy, szary, ecru, kawa z mlekiem, cielisty to naturalne kolory, które umożliwiają tworzenie klimatycznych pomieszczeń. W szczególności polecane do wnętrz rustykalnych, w których dominująca rolę odgrywa naturalne drewno oraz tkaniny.

pokrewne artykuły