Problem ze spójnym zestawieniem wzorów i kolorów dotyczy znacznej części społeczeństwa. Z jednej strony nie ma się co dziwić, ponieważ łączenie różnych deseni może przysporzyć problemów. Aby zręcznie posługiwać się tymi detalami, potrzeba nie lada estetyki oraz umiejętnego wyczucia smaku.

Istotnym ułatwieniem na tej drodze będzie zachowanie zgodności kolorystycznej. Przede wszystkim należy znaleźć barwę dominującą i stworzyć do niej koncepcję kolorów dodatkowych. Pomocne w początkowej fazie aranżacji może być skorzystanie z koła lub wzornika kolorów.

Wzory z gładkimi tkaninami

Printy mogą sprawdzić się w roli ukoronowania dekoracji. Desenie doskonale udekorują gładkie powierzchnie. Jednobarwny kolor ścian i materiałów ożywimy intensywnym dodatkiem. Początkowo jednak warto zacząć od jednego motywu i dopiero z upływem czasu dodawać do niego kolejne.

Printy kolorowe z jednobarwnymi

Biel, szarość i czerń wywierają na siebie charakter równoważący się. Połączenie ich z intensywnymi i wyrazistymi kolorami może uspakajać, o ile oczywiście zachowamy odpowiednie proporcje. Wówczas nie będziemy musieli martwić się o powstałe w wyniku działań dekoratorskich wrażenie bałaganu.

Zachowajmy proporcję!

  1. Zestawiając poszczególne wzory powinniśmy pamiętać o uwzględnieniu różnic w ich wielkościach. Duże printy niekoniecznie dobrze mogą wyglądać w towarzystwie dużych, podczas gdy drobne desenie w towarzystwie średnich i dużych będą z pewnością przykuwać wzrok swoim atrakcyjnym wyglądem.
  2. Wzory inspirowane naturą możemy łączyć z deseniami geometrycznymi.
  3. Nie bójmy się połączenia okrągłych wzorów z prostymi, a także szerokich z wąskimi.

pokrewne artykuły