Dzisiejsze fototapety w niczym nie przypominają tych, jakie królowały jeszcze do niedawna. Te dekoracje nie dość, że są małym dziełem sztuki, to w dodatku ich montaż został tak przewidziany przez producentów, aby nie zajmował użytkownikowi zbyt dużo czasu. W większości są to tapety samoprzylepne, pokryte specjalną warstwą kleju. Jedyne, co trzeba zrobić, to zdjąć z niej folię albo papier zabezpieczający i nałożyć na ścianę.

Współczesne fototapety są tak produkowane, aby zapewniały jak najwyższą wytrzymałość. A zatem specjalny laminat, jakim są pokrywane zabezpiecza je przed ścieralnością, a także umożliwia usuwanie wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki czemu utrzymanie ich w czystości nie jest trudnym zadaniem. Dlatego z powodzeniem można je stosować nawet w tych częściach domu, które szczególnie narażone są na powstawanie zabrudzeń.

Przygotowanie ściany

Jednak zanim zabierzemy się do przyklejania fototapety, musimy zadbać o to, aby ściana, na której zostanie zamontowana była gładka, równa i wolna od zanieczyszczeń. Dla zapewnienia lepszej przyczepności do podłoża, zaleca się dwukrotne przegruntowanie ścian pomalowanych farbą. Przyklejanie fototapet nie jest zalecane w przypadku ścian malowanych farbami silikonowymi oraz lateksowymi.

Przyklejanie fototapety

Zakupiona fototapeta dostarczana jest klientowi pod postacią brytów, czyli mniejszych kawałków, aby łatwiejsze było nałożenie i scalenie ich na ścianie. Dla ułatwienia całej czynności, na odwrocie możemy zauważyć specjalne oznaczenia w postaci cyfr, które informują użytkownika, w jakiej kolejności bryty mają być naklejane na ścianę. Całą pracę można sobie jeszcze bardziej ułatwić, poprzez naszkicowanie ołówkiem pionowych lub poziomych linii pomocniczych, względem których będą przyklejane poszczególne kawałki tapety.

Najpierw należy odkleić około 30-40 cm papieru zabezpieczającego, zwinąć go pod spód, a potem przyłożyć dekorację do ściany i całość wygładzając, przyklejać do powierzchni, jednocześnie usuwając wszelkie powstałe pęcherzyki powietrza.

Do przyklejenia fototapety przyda się pomoc. Optymalnie byłoby, gdyby jedna osoba delikatnie naciągała bryt podczas rozwijania papieru zabezpieczającego, podczas gdy zadaniem drugiej będzie dociskanie górnej jego części i stopniowe przechodzenie dalej.

pokrewne artykuły