Aby przekonać się, jak silna jest potrzeba człowieka do zmiany otoczenia, wystarczy spojrzeć na jaskiniowe malowidła. W starożytności malowanie skalnych rysunków zaczęto wspomagać zawieszaniem tkanin, zaś w średniowieczu ich funkcję przejęły dywany umieszczane na ścianach.

Renesans nie tylko w sztuce, ale również w dekoracjach

Nieco inaczej sytuacja przedstawiała się w epoce renesansu, kiedy to sławę zdobywały tapety papierowe dekorowane drzeworytem oraz ogromne obrazy, które były przeznaczone do montowania na ścianie. Jednak masowa produkcja tapet swój początek ma dopiero w XVI-wiecznej Anglii, jeszcze za panowania Henryka VIII, który kategorycznie zakazał sprowadzania tkanin z Francji i Danii. Dlatego społeczeństwo coraz chętniej zaczęło się interesować samodzielnym wytwarzaniem papierowych tapet. Kilkadziesiąt lat później Anglia stała się prawdziwym potentatem tapet w całej Europie. Duży udział w tym zakresie odgrywał również fakt opracowania przez Anglików tańszego sposobu na wytwarzanie tapet flokowanych, które były uważane za bardziej efektowne. Dopiero potem Francuzi przejęli od Anglików modę na papier, rozsławiając ją w wielu innych krajach.

Tapeta jako źródło piękna

W XIX wieku tapeta stała się produktem ogólnodostępnym. Najciekawsze wzory projektował William Morris, który istotnie przyczynił się do wzrostu ich popularności. W swoich pracach przejawiał potrzebę otaczania się pięknymi przedmiotami oraz potrzebę poprawy standardu życia klasy pracującej.

Powrót w wielkim stylu

Popularność tapet zaczęła słabnąć dopiero w latach 80-tych XX wieku. Wówczas zaczęto interesować się innymi dekoracjami, m.in. fototapetami, które szczególną sławą cieszyły się w Polsce. Stanowiły przejaw w kierunku lepszej, bardziej perspektywistycznej rzeczywistości, aż do upadku ustroju socjalistycznego.

Na szczęście nie trzeba było czekać na ich kolejną reaktywację. XXI wiek jest okresem renesansu dla fototapet. Ogromna różnorodność oferowanych motywów, ekologiczne materiały, łatwy montaż – to jedynie niewielki fragment zalet, jakimi mogą poszczycić się te dekoracje ścienne, które dziś z przyjemnością eksponujemy.

pokrewne artykuły