Kuchenne szafki każdego dnia narażone są na działanie szkodliwych czynników. Wielokrotne otwieranie, zamykanie, a także uszkodzenia, do jakich dochodzi na skutek intensywnego użytkowania. Żadne inne domowe meble nie są tak wystawione na dynamiczne korzystanie, jak właśnie szafki kuchenne. Nic zatem dziwnego, że w stosunkowo krótkim okresie stosowania, na ich powierzchni zaczynają być widoczne ślady eksploatacji. Niekiedy jednak wystarczy niewielka modyfikacja, aby na nowo zalśniły swoim pierwotnym blaskiem.

Uchwyty zewnętrzne

Niewielkie z pozoru gałki i uchwyty wywierają spektakularny wpływ na cały wygląd szafek, gdyż to od ich wyglądu zależy stylistyka utrzymanych mebli. Decydując się na trend glamour, przydatne będą szklane gałki imitujące kryształ. Miłośnicy modernistycznych rozwiązań zakochają się w metalowych akcesoriach, podczas gdy pasjonaci wiejskiego stylu postawią na tradycyjne wyroby z drewna.

Fronty

Często jest tak, że korpus szafek nadal pozostaje w dobrym stanie, czego natomiast nie można powiedzieć o wyglądzie frontów zewnętrznych. W sprzedaży znajdziemy specjalne zaślepki, listwy zwieńczające oraz blendy, które umożliwią przeprowadzenie prac renowacyjnych.

W przypadku gładkich frontów, dobrym rozwiązaniem będzie pokrycie ich samoprzylepną okleiną. Dostępne są warianty jednokolorowe, jak i wielobarwne, czy imitujące wygląd drewna.

Fronty z litego drewna można pomalować. Idealnie sprawdzi się transparentna farba do mebli, która wyeksponuje naturalny wygląd drewna. W efekcie meble zyskają matową powłokę, która nie będzie sprawiać problemów w utrzymaniu czystości. Zanim jednak weźmiemy się za malowanie, konieczne jest usunięcie starych warstw oraz dokładne przeszlifowanie powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym.

Cokół

Cokoły to kolejny, bardzo narażony na zniszczenie element mebli kuchennych. Pod wpływem wilgoci ulegają one rozpulchnianiu, nie wspominając już o uszkodzeniach natury mechanicznej. Na szczęście w sprzedaży znajdziemy specjalne listwy cokołowe, które ochronią je przed zniszczeniem.

Jeszcze innym rozwiązaniem może być całkowite zrezygnowanie z nich aby odsłonić nóżki szafek. W efekcie kuchnia nabierze subtelnej lekkości, jak również umożliwi lepsze utrzymanie ich w czystości.

pokrewne artykuły