Fototapeta, choć jest produktem o wysokiej wytrzymałości, to jednak na tyle delikatnym, że każde mankamenty ściany są niezwłocznie zauważalne. Dlatego ważne jest, aby przed jej położeniem wyrównać wszelkie nierówności czy inne uszkodzenia. Dopiero wtedy będzie prezentować się okazale.

Pierwsza zasada podczas przygotowywania ściany mówi o tym, aby podłoże było czyste oraz suche. Wiele osób wychodzi z bardzo mylnego założenia, że fototapeta jest w stanie zamaskować wszystkie niedoskonałości. Nic bardziej mylnego! Jej funkcja jest czysto dekoratorska! W przypadku, gdy na ścianie znajdują się jakiekolwiek ubytki, należy je czym prędzej wypełnić. W tym celu najlepiej sprawdzi się zaprawa gipsowa oraz szpachelka. Z kolei wszelkie uwypuklenia wymagają wygładzenia, gdyż w przeciwnym razie po nałożeniu fototapety i tak będą one widoczne.

Warto również pamiętać o tym, aby ściana była gładka i przed nałożeniem tapety przegruntowana. W sytuacji, gdy powierzchnia była pokryta wcześniej farbą, sposób postępowania jest nieco inny. Jeśli mamy do czynienia z cienką warstwą emulsji, jedyne co trzeba zrobić, to umyć ścianę mydłem malarskim. W przypadku, gdy nałożona została grubsza warstwa farby, wówczas konieczne będzie jej przetarcie papierem ściernym. Wówczas zwiększy się przyczepność fototapety do ściany. Jeśli na ścianie była położona już wcześniej tapeta, naszym obowiązkiem jest jej usunięcie. W tym celu można posłużyć się specjalnym preparatem albo zastosować roztwór wody zmieszanej z płynem do naczyń.

Warto pamiętać, że fototapeta nie stanowi bariery dla grzybów czy pleśni. Dlatego, jeśli na ścianie pojawili się tacy intruzi, trzeba koniecznie zaopatrzyć się w skuteczny preparat grzybobójczy. W przeciwnym razie nasza ścienna dekoracja z upływem czasu nie będzie wyglądała tak samo, jak w dniu jej przyklejenia. Gdy ściana jest sucha, gładka i odgrzybiona, możemy przystąpić do gruntowania. Jest to ostatnia czynność przygotowawcza zanim na naszej ścianie pojawi się wybrany motyw na fototapecie.

pokrewne artykuły