W gęstej zabudowie wielorodzinnej coraz częściej można spotkać budynki, których mankamentem są okna położone we wschodniej bądź północnej części domu lub gdy inne obiekty przysłaniają naturalnie wpadające do wnętrza światło. Czy w takiej sytuacji skazani jesteśmy na wszechobecny mrok?

Naturalnie, że nie! Jest wiele skutecznych sposobów, aby rozjaśnić mieszkanie. Warto te zasady wcielić w życie, gdyż mała ilość światła dziennego sprawia, że nie tylko odczuwamy obniżony, niekiedy depresyjny nastrój, ale również wnętrze wydaje się na mniejsze niż w rzeczywistości.

Jasne ściany i podłoga

W pierwszej kolejności powinniśmy zmienić kolor ścian i podłóg na bardziej jasny. Są to dwie płaszczyzny w mieszkaniu, które wywierają największy wpływ na odbiór całości. Na rynku dostępne są specjalne farby emulsyjne, wzbogacone specjalnymi rozjaśniaczami, których zadaniem jest odbicie większej ilości światła niż jest to zauważalne w przypadku standardowych farb. Na podłodze najlepiej sprawdzi się jasny materiał posadzkowy – parkiet lub panele, najlepiej bukowe, dębowe lub jesionowe. Równie dobrym rozwiązaniem jest błyszczący gres polerowany. W sytuacji, gdy podłoga jest już wykończona deskami lub innymi materiałami drewnianymi, wówczas możemy zdecydować się na pokrycie jej farbą do drewna lub lakierem z połyskiem.

Szkło

Jeśli w mieszkaniu musimy postawić dodatkowe przegrody lub ścianki, warto wykorzystać moc pustaków szklanych, wykonanych najlepiej ze szkła przezroczystego. W sposób subtelny będzie przenikać przez nie światło, dzięki czemu przestrzeń nie nabierze sztucznych podziałów. Coraz częściej występującym materiałem są również doświetlające ścianki działowe z płyt poliwęglanowych, które są lekkie, odporne na uderzenia, a przy tym zapewniają bardzo dobre parametry doświetlające wnętrza.

Światło sztuczne

W przypadku małego, ciemnego mieszkania, rzeczą szalenie ważną jest światło sztuczne. Oprócz oświetlenia centralnego, konieczne będą lampy boczne (kinkiety) oraz lampy przenośne (stojące, stołowe, biurkowe). Aby uzyskać jaśniejsze efekty, warto wybierać chłodne światło o temperaturze barwowej powyżej 3000 K

pokrewne artykuły