Styl skandynawski cieszy się niesłabnącą popularnością. Wszystko z uwagi na niekwestionowaną ponadczasowość, a także umiejętne połączenie walorów klasycznych z nowoczesnymi. Aby stworzyć we własnym mieszkaniu aranżację rodem z dalekiej Północy, nie potrzeba wiele wysiłku. Przy znajomości kilku prostych zasad, aranżacja wygodnego i zarazem przytulnego wnętrza będzie prostsze niż kiedykolwiek.

Diabeł tkwi w … kolorach

Aby urządzić skandynawską przestrzeń, ważne jest, aby wykorzystane kolory w sposób harmonijny do siebie pasowały. Istotne jest zatem to, aby by brane z tej samej gamy barwnej. W Skandynawii dużą popularnością cieszą się wszelkie odcienie szarości i bieli, skomponowane z zimnymi tonacjami różu błękitu morza czy beżu.

… i materiałach

Niezaprzeczalnym numerem jeden jest oczywiście drewno. W krajach dalekiej Północy jest uwielbiane, gdyż nie tylko przybliża do natury, ale również przypomina o latach 50., kiedy to duńskie wzornictwo szczytowało na całym świecie. Wcale nie trzeba wielkich zmian, aby wprowadzić je do swojego wnętrza. Wystarczy bowiem mały stolik, praktyczna komoda czy półka, aby w jednej chwili nabrać przytulnego i zarazem ekologicznego charakteru. Niemniej jednak, punktem wyjścia powinna być drewniana podłoga. Najbardziej pożądana jest ta w kolorach bieli, dodatkowo chropowana, choć równie ciekawą propozycją będzie potraktowanie posiadanej olejem, aby zyskała wytworniejszego wyglądu. Równie istotnym elementem jest oświetlenie. W tym wypadku również wnętrza skandynawskie harmonizują się z drewnem. Najlepszym tego przykładem są drewniane latarenki, lampki czy lampiony, dodającego świetlistego blasku, ale również klimatycznego wdzięku.

Zwróć uwagę na formę

Wystarczy chwila, aby przekonać się, że kształt skandynawskich mebli wyróżnia się klasyczną prostotą, przy jednoczesnej dozie praktycznego zastosowania. Do naszej dyspozycji są zatem geometryczne, ostre formy, ale również obłe zagłówki fotela, które zestawione wraz ze szklanym czy plastikowym wyposażeniem, cechują się skromnością, ale również wyczuciem wytwornego piękna…

Dodatki, które kreują przestrzeń

Na nic zdałoby się funkcjonalne i estetyczne wizualne wyposażenie, jeśli zabrakłoby w nim harmonijnie dopasowanych dodatków. Mitem jest jednak przekonanie, że skandynawskie wzornictwo bazuje wyłącznie na stonowanych, spokojnych kolorach. Intensywne odcienie są bowiem mile widziane! Jeśli zatem od dłuższego czasu nie wiemy, co zrobić z kolorową poduszką przywiezioną z krajów arabskich czy futerkową narzutą, udekorujmy jej wyglądem wnętrze naszego mieszkania.

Każdy, kto choć trochę zagłębił się w tematykę skandynawskich aranżacji, z pewnością szybko przekonał się, jak ogromną rolę można przypisać tekstylnym ozdobom. Dlatego tak mile widzianym elementem uzupełniającym domową przestrzeń będą poduchy. Nie ma znaczenia, czy zdecydujemy się na małe, czy duże, gładkie czy wzorzyste – w każdym przypadku będzie to trafna propozycja. Dużą popularnością w tym zakresie cieszą się modele bezpośrednio nawiązujące do norweskich wzorów, konturami zwierząt, ale również drukowanymi napisami. Zaraz po poduszkach, koniecznym elementem wyposażenia wnętrza jest duży koc, znajdujący zastosowanie nie tylko podczas chłodnych, zimowych wieczorów, ale również w formie dekoracji.

Jasność, jasność…

Nie powinno dla nikogo być niespodzianką, że wnętrza w stylu skandynawskim powinny być jasne i dobrze oświetlone. Wszystko z uwagi na niedostateczną ilość światła na terenach północy Europy, stąd też ciemne zasłony ustępują miejsca roletom, które równie dobrze sprawdzają się w roli elementu wprowadzającego intymność do wnętrza. Świetną propozycją są modele dzień-noc. A co zrobić w sytuacji, kiedy nie wyobrażamy sobie życia bez urokliwych firanek? Wówczas możemy postawić na modele przepuszczające światło, np. z lnu czy bawełny.

pokrewne artykuły