Pewnie wiele osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że ścianę zazwyczaj postrzegamy w kategoriach wykończeniowych niż dekoratorskich. W swoich rozważaniach zwykle zastanawiamy się, czym ją pokryć niż jaki deseń wybrać. A szkoda, ponieważ zmieniając swoje podejście w tym temacie, możemy diametralnie odmienić domowe wnętrze. W istocie, zachwyci nas nie tylko niekwestionowaną oryginalnością, ale również wyrazistością.

Przedstawiamy zatem pięć propozycji, dzięki którym nieszablonowy wzór, niespotykana faktura czy kolor może wykreować osobliwą atmosferę.

Popularna cegła

Cegła wygląda niezwykle elegancko w towarzystwie białych ścian. Wówczas przybiera wyrazistego, ale harmonijnego wyrazu. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na ponadczasową czerwień, czy modną w ostatnich sezonach biel – w każdym przypadku możemy być pewni, że zachwyci nas swoją oryginalnością. Aby jednak uzyskany efekt był zadowalający, nawet w dużych przestrzeniach nie można pokrywać cegłą wszystkich ścian, a jedynie jej fragmenty, np. wnękę czy miejsce nad blatem.

Całą aranżację warto wzbogacić akcentami w naturalnym, ekologicznym stylu. Idealnie zatem sprawdzą się drewniane meble czy szklane blaty. Uzupełnieniem wszystkiego są lampy w postaci żarówek zwisających na kablach, dodatkowo ułożonych w interesującą kompozycję.

Mozaika i kamień – duet doskonały

Te dwa desenie są wręcz nieodzownym elementem wyposażenia łazienki. Efekt kamienia uzyskamy kładąc na ścianę płytki wyglądem przypominające jego strukturę. Szeroki asortyment tychże produktów sprawia, że odróżnienie naturalnego od sztucznego jest zadaniem niezwykle trudnym. Zestawione z mozaiką pozwalają uzyskać spektakularny efekt.

Motyle nie tylko na dworze…

Prawdziwym hitem w ostatnim czasie są motyle, najlepiej utrzymane w różnorodnych wariantach wielkościowych. To doskonałe rozwiązanie do mieszkań w stylu skandynawskim, kontrastujących z prostymi, minimalistycznymi formami wspomnianego trendu. Jeśli jednak nie przekonują nas motyle, możemy zdecydować się na inny motyw roślinny lub zwierzęcy. Do naszej dyspozycji jest szeroki wachlarz fototapet i naklejek. Warto jednak pamiętać, aby wybrany wzór łączyć z subtelnymi, pastelowymi kolorami. W rezultacie każde wnętrze zyska wrażenie subtelnego i romantycznego.

Wskazówka! Do małych mieszkań nie zaleca się stosowania drobnych i ciemnych deseni, które posiadają właściwość optycznego pomniejszania przestrzeni. O wiele lepszym wyborem będą dekoracje o dużym wzorze.

Nowy Jork na wyciągnięcie ręki

Fototapeta jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy borykamy się ze zbyt małym metrażem. To również interesujący pomysł, aby dodać swojemu mieszkaniu efektu trójwymiarowości. Uniwersalny charakter sprawia, że znajduje zastosowanie zarówno w kuchennych, salonowych, jak i sypialnianych wnętrzach. Rodzi się jednak pytanie, jaki motyw wybrać, aby cieszyć się widowiskowymi rezultatami? W przypadku nowoczesnych aranżacji świetnie sprawdzi się panorama wielkiej aglomeracji miejskiej. Imponujące metalowe konstrukcje i budowle, wprost z Nowego Jorku, podkreślą modernistyczny charakter domowej przystani. W klasycznych wnętrzach ciekawą propozycję stanowią nieśmiertelne kwiaty czy pejzaże.

Beton nie tylko na posadzce

Nie ulega wątpliwości, że beton wielu osobom przywołuje na myśl surową, chłodną, loftową stylistykę. W istocie jednak jego możliwości aranżacyjne są nieocenione. Betonowe płyty, odpowiednio zestawione z innymi dodatkami, mogą wprowadzić ciepły i przytulny klimat. Brzmi absurdalnie? Ależ skąd! Wystarczy połączyć je z prostymi, nowoczesnymi meblami, drewnianą podłogą, puszystym dywanem oraz lampami wykonanymi z naturalnego drewna, aby uzyskać nie tylko modny, ale również klimatyczny wystrój domowego wnętrza.

 

pokrewne artykuły