Gdy słupek rtęci przekracza 30 stopni Celsjusza, posiłkujemy się różnymi metodami, które dadzą nam szczyptę orzeźwienia. Mieszkając w bloku, w szczególności na wysokim piętrze, nieodzowny może okazać się klimatyzator. Czym zatem kierować się podczas jego wyboru?

Zanim na dobre zaczniemy poszukiwania idealnego urządzenia, warto określić swoje osobiste oczekiwania. Przede wszystkim, jakie funkcje ma spełniać. W małym mieszkaniu z powodzeniem wystarczy niewielki klimatyzator, podczas gdy w dużym domu niezbędne może okazać się zaopatrzenie w specjalny zespół klimatyzujący, który w jednym czasie ochłodzi więcej niż jedno pomieszczenie.

Kupujemy idealny klimatyzator

Kluczowym aspektem przy kupnie tego urządzenia jest moc. Klimatyzator 1kW ochłodzi przestrzeń do 10 m2, stąd też wybór konkretnego sprzętu musi być ściśle uwarunkowany wielkością naszego mieszkania. Istotnym czynnikiem są również takie aspekty, jak: nasłonecznienie pomieszczenia oraz ilość urządzeń generujących ciepło. Innym, dość ważnym czynnikiem, jaki należałoby wziąć pod uwagę przy jego zakupie to poziom hałasu. Nie od dziś bowiem wiadomo, że im mniejszy hałas wytwarzają sprzęty domowego użytku, tym lepiej.

Niektóre dostępne modele klimatyzatorów spełniają podwójną rolę, ponieważ nie tylko chłodzą latem, ale również ogrzewają zimą, zastępując przy tym inne, powszechnie używane sprzęty, typu farelka.

Klimatyzator ścienny a kompaktowy

Klimatyzator ścienny jest najczęściej wykorzystywany w prywatnych przestrzeniach. W jego skład wchodzą dwie części, jedna, która jest montowana w mieszkaniu, zaś druga w zewnętrznej części budynku.

Z kolei kompaktowy, przenośny klimatyzator to rozwiązanie, które nie wymaga montażu i jest bardzo prostym urządzeniem, które można umieścić w każdym pomieszczeniu, w jakim się znajdujemy. Jedynym warunkiem jest posiadanie okna, przez które wystawia się rurę odprowadzającą ciepłe powietrze.

pokrewne artykuły