Kolor niebieski nie występuje zbyt często we współczesnych aranżacjach. Ten fakt może wynikać głównie z przekonania, że jest to barwa o charakterze chłodnym i depresyjnym, co bez wątpienia wywiera niekorzystny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie.

W istocie jednak, przy odpowiednio przemyślanych zabiegach stylizacyjnych, może wyglądać nie tylko efektownie, ale również skutecznie przyciągać uwagę domowników i przybyłych gości. Należy bowiem pamiętać, że niebieski również występuje w wielu tonacjach kolorystycznych, począwszy od intensywnego błękitu, po stonowaną barwę, doskonale komponującą się z fioletem, żółcią, czerwienią czy zielenią, które w sposób naturalny ocieplają wnętrze, dodając mu oryginalnego charakteru.

Fototapeta białe piaski

Niebieskie dekoracje ścienne

Jednym ze sposobów wykorzystania koloru niebieskiego we wnętrzu jest zastosowanie fototapety. W sprzedaży obecnych jest wiele różnorodnych grafik, które dalekie są od monochromatyczności i monotonności. Przedstawiają bowiem urokliwe krajobrazy, kwiaty czy motywy abstrakcyjne, które w połączeniu z resztą aranżacji, tworzą harmonijną, spójną całość. Tylko wyobraźmy sobie mieniące się przebijającymi przez chmury promieniami słonecznymi niebo, czy wzburzoną taflą wody przedstawiającą liczne załamania na jej powierzchni. Nie ulega wątpliwości, że każda tego typu fotografia będzie napawać nas innym charakterem, co nie pozostanie obojętne na klimat panujący we wnętrzu.

Fototapeta wiatrak Santorini

Decydując się na fotografie z dominującym odcieniem błękitu możemy bez trudu optycznie rozjaśnić wnętrze czy powiększyć je, co z pewnością będzie mile widziane przez posiadaczy małych, ciemnych pomieszczeń. To jednak nie koniec zalet, jakimi bezsprzecznie się charakteryzują. Należy również zauważyć, że kolor niebieski potęguje w nas wrażenie spokoju i odprężenia, jest higienicznie czysty, dzięki czemu stwarza doskonałe warunki do swobodnego wypoczynku. Jeśli jednak posiadamy melancholijną duszę, warto odcienie błękitu wzbogacić zielenią, czerwienią czy pomarańczą.

Naklejka - abstrakcje

pokrewne artykuły