Szary to jeden z najmodniejszych kolorów ostatnich sezonów. Dominuje w wielu aranżacjach, zarówno modernistycznych, minimalistycznych, futurystycznych, jak i klasycznych. Cechuje go ogromna uniwersalność oraz wyrafinowanie, stąd też świetnie komponuje się z wieloma stylami aranżacyjnymi. Może być stosowany zarówno jako motyw przewodni mieszkania, jak również tło dla pozostałych dodatków aranżacyjnych.

Szarości, podobnie jak biele i czernie, postrzegane są jako kolory eleganckie i klasyczne. Przywołują na myśl skojarzenie zapadającego zmroku lub deszczowego poranku, choć wcale nie muszą być ponure. Przy odpowiednim doborze dodatków, szare wnętrze zyskuje charakteru i wysublimowanego smaku.

Jaki odcień szarości?

Szare ściany mogą przyjmować wiele odcieni, choć zazwyczaj wahają się między bielą, a czernią. Zazwyczaj jednak możemy wyróżnić kilka wariantów tego koloru: siwy, popielaty, stalowy, platynowy, grafitowy czy marengo. Wszystkie przytoczone barwy są neutralne i achromatyczne, co znaczy, że nie zawierają pigmentów.

Szarość w pokoju

Szarości w pokoju to ciekawe rozwiązanie. Atrakcyjnie prezentują się w towarzystwie brązowego, żółtego czy błękitnego. Równie interesującą alternatywą są mniej nasycone barwnikiem kolory, takie jak pudrowy róż czy wypalona cegła. Mieszając je z szarym, uzyskujemy wnętrze spokojne, wyciszone.

Szary kolor ma to do tego, że świetnie prezentuje się w każdym pomieszczeniu. Bez względu na to, czy urządzamy kuchnię, łazienkę, salon czy przedpokój – zawsze prezentuje się atrakcyjnie. Duży udział w budowaniu ostatecznego efektu odgrywają jednak meble i zastosowane dekoracje. Wykorzystując szarość w pokoju dziecięcym, szalenie istotnym elementem jest połączenie go z kolorowymi ozdobami, zabawkami, rysunkami, indywidualnie dobranymi do oczekiwań smyka. Warto jednak pamiętać, że dekorując szarością pokój dziecięcy należy zachować umiar. Ilość koloru powinna być ograniczona, a odcień możliwie jak najjaśniejszy. Optymalnie byłoby całość przełamać ciepłą kolorystyką tapety lub fototapety.

pokrewne artykuły