Każdego dnia nasz nastrój jest inny. Duży udział w tym zakresie odgrywają otaczające nas kolory, które bezpośrednio wpływają na emocje i zachowanie. Podkreślić należy, że już od wieków barwy były stosowane do przywracania wewnętrznej równowagi w ciele człowieka, gdyż już wtedy wierzono, że kolory oddziałują na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne.

Jeśli zatem jesteśmy na etapie urządzania swojego mieszkania, warto zapoznać się ze znaczeniem poszczególnych kolorów, gdyż te mogą zarówno pobudzać, jak i wyciszać, dodawać energii, inspiracji lub działać melancholijnie.

FIOLETOWY

Fioletowy znany jest ze swoich właściwości łagodzących poziom stresu. Jego dodatkowym atutem jest fakt, że podnosi samoocenę i pozwala lepiej kontrolować emocje. Jako, że działa inspirująco, jest mile widziany w pomieszczeniach artystycznych.

ZIELONY

Zielony uspakaja, relaksuje, pomaga utrzymać harmonię fizyczną, jak i psychiczną. Budzi skojarzenia związane z naturą, dlatego dodaje energii. Zalecany osobom nadmiernie pobudzonym, z uwagi na swoje właściwości wyciszające. Nie polecany śpiochom, gdyż może powodować u nich nadmierną apatię.

RÓŻOWY

Różowy to kolor optymizmu, dobrej energii oraz eliminujący odczucie samotności. Zbyt intensywny jego odcień, może być jednak sprawcą irytacji.

CZERWONY

Czerwony to siła, energia, dynamizm oraz kolor pobudzający zmysły. Stosowany z nadmiarze może być powodem irytacji, zdenerwowania, w skrajnych przypadkach nawet agresji. Wykazuje się świetnym działaniem u ospałych osób.

NIEBIESKI

Niebieski zalecany jest jako idealny kolor do sypialni, gdyż posiada właściwości ułatwiające zasypianie oraz uspakajające. Odpręża ciało i umysł, gwarantując wewnętrzną harmonię.

POMARAŃCZOWY

Pomarańczowy to kolor radości, optymizmu i nadziei. Napawa energią, wywołując w nas skojarzenia bezpieczeństwa. Jako ciekawostkę warto dodać, że dłuższe przebywanie w pomieszczeniach o tym kolorze są przyczyną zwiększonego apetytu.

SZARY

Szary uspakaja, wycisza i łagodzi naszą duszę, jednak w niektórych przypadkach może być przyczyną melancholii i smutku. Dlatego warto zestawiać go z innymi kolorami.

BIAŁY

Biały to czystość i nieskazitelność. W białych wnętrzach czujemy się swobodnie, przyjemnie i relaksująco. Wzrasta nasze poczucie bezpieczeństwa. Wyostrza się również zmysł intuicji.

ŻÓŁTY

Żółty to energia, dynamizm i optymizm. Ten pełen radości kolor jest idealny do miejsc, w których będziemy musieli rozwiązywać konfliktowe sytuacje. Żółte wnętrza sprzyjają również podejmowaniu trudnych decyzji.

pokrewne artykuły