Współczesna aranżacja wnętrz daje nam nieograniczone pole manewru, co do wyboru kolorystyki, stylistyki czy wzornictwa naszych mieszkań. Kwiaty, pasy czy kropki mogą przyjmować najrozmaitszą postać. Aby jednak prezentowały się atrakcyjnie, warto wiedzieć, w jaki sposób je łączyć, aby uniknąć aranżacyjnego faux pas.

Jeden motyw kolorystyczny

Bezpiecznym rozwiązaniem w zakresie ożywienia wnętrza wzorami jest wybór tych utrzymanych w jednej tonacji kolorystycznej, który będzie współgrał z groszkami, paskami czy kratkami. Kolejną, równie niezawodną propozycją są monochromatyczne wzory. Jeśli na tkaninach pojawia się więcej kolorów, optymalnie jest powtórzyć choć jeden z nich na wszystkich elementach wystroju.

Nigdy nie układamy wzorzystych dodatków na wzorzystych przedmiotach! Tło dla multikolorowych akcesoriów powinno być jednolite, utrzymane w neutralnych barwach.

Różne wzory w różnej skali

Kolejna propozycja, co do bezpiecznego łączenia wzorów we wnętrzu mówi o tym, aby zestawiać motywy o różnej wielkości. Oznacza to, że decydując się na florystyczną aranżacją, powinniśmy najpierw zakupić zasłony w duże kwiaty i do nich dobrać poszewki z małymi pąkami czy obrus w delikatną łączkę. Reasumując, im większa jest rozmaitość skali wzorów, tym bardziej klimatyczną przestrzeń uda nam się uzyskać.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą różnorodnych wzorów w innej skali, pamiętając o tym, aby duże wzory zajmowały miejsce na dużych powierzchniach, zaś małe na mniejszych.

Ten sam wzór

Sztuka aranżacyjna przewiduje również możliwość łączenia wzorów przynależących do tej samej grupy motywów. W praktyce oznacza to fakt, że klasyczne detale łączymy z ozdobami tradycyjnymi, geometryczne z geometrycznymi itd.

pokrewne artykuły