Idealne listwy przypodłogowe to nie tylko takie, które odpowiadają nam pod względem estetycznym, ale również praktycznym. Dlatego zapraszamy do przeczytania poniższego poradnika, w którym zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat odpowiednich listew.

Listwy przypodłogowe montuje się w celu ukrycia nieestetycznie wyglądających szczelin w podłodze przy układaniu paneli, ale również po to, aby ukryć znajdujące się w pomieszczeniu przewody elektryczne.

Generalnie stosuje się zasadę, że listwy podłogowe powinny być dobrane pod względem kolorystycznym do ściany i podłogi. W ostatnim czasie zauważalny jest trend, w którym listwy przypodłogowe kolorystycznie dobierane są do mebli oraz innych dodatków znajdujących się w mieszkaniu, przez co stanowią uzupełnienie całej kompozycji.

Rodzaje listew

Na rynku istnieje szeroki wybór listew podłogowych. Pierwszy typ stanowią modele z polistyrenu ekstrudowanego, które wykonane są z białej, twardej pianki. Jego cechą charakterystyczną jest gładka powierzchnia o równych krawędziach. Całość uzupełniona jest białą farbą akrylową. Ten rodzaj listew stanowi najtańszy sposób uzupełnienia podłogowej aranżacji.

Kolejnym rodzajem są listwy podłogowe MDF. Ich szeroki wybór profili sprawia, że zarówno dobrze komponują się we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych. Idealnie tuszują wszelkie niedoskonałości oraz ukrywają kable. Dostępne w bogatym asortymencie kolorystycznym. Ukoronowaniem całości mogą być cokoły z MDF, które stylowo obramowują podłogę, nadając jej ładniejszego wyglądu.

W dalszej kolejności należy wymienić listwy z duropolimeru, których cechą charakterystyczną jest trwałość i odporność na wszelkie zabrudzenia. Miłośnikom drewna z pewnością przypadną do gustu listwy podłogowe drewnopodobne, które doskonale współgrają z panelami ściennymi i podłogowymi. Dostępne w bogatej wersji kolorystycznej. Ostatni rodzaj listew podłogowych stanowią te wykonane z aluminium, które z powodzeniem można montować również w łazienkach czy kuchniach. Ich największym atutem jest uniwersalność oraz wysoka ochrona przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.

pokrewne artykuły