Wykładzina u wielu osób budzi skojarzenia związane z okresem PRL-u i wszechobecnego w tamtejszych wnętrzach linoleum. Wbrew pozorom, współczesne propozycje w niczym nie przypominają swoich dawnych odpowiedniczek. Charakteryzują się estetyką wykonania, trwałością oraz przede wszystkim – łatwością w utrzymaniu czystości. Dlaczego jeszcze warto wyposażyć swoje mieszkanie w gustowną wykładzinę?

Kilka powodów, dla których wykładzina to dobry wybór

Współczesne wykładziny są wytrzymałe, odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, a także wodoodporne. Ta ostatnia cecha przede wszystkim sprawdza się na kuchennym wyposażeniu, gdzie podłoga w szczególności narażona jest na nieustanny kontakt z wilgocią. Ponadto, jest łatwa w montażu, stąd też z jej ułożeniem może poradzić sobie każdy, nawet mało wprawny majsterkowicz. Jeśli dodamy do tego ogromny wachlarz kolorystyczny i wzorniczy, uzyskujemy niemal produkt doskonały, odpowiadający oczekiwaniom wielu klientów. Jedynym mankamentem jest intensywny zapach, który ulatnia się przez jakiś czas od momentu ułożenia w mieszkaniu.

Materiał

Wykładziny najczęściej produkowane są z różnych materiałów, jednak do wyposażenia kuchennego najchętniej wybierany jest kauczuk, PCV oraz linoleum, gdyż charakteryzują się dużą elastycznością. Kauczuk cechuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a do tego nie zawiera szkodliwych substancji. Wadą jest niestety dość wysoka cena. Wykładzina z PCV jest tańsza, a do tego odporna na ścieranie i tłuszcz. Świetnie tłumi hałas i nie stanowi problemu w utrzymaniu czystości.

Przegląd propozycji

Nowoczesne wykładziny kuchenne są dostępne w szerokim wachlarzu kolorystycznym i wzorniczym. Najchętniej wybierane są te imitujące naturalne drewno, kamień oraz modele jednobarwne. Dla miłośników awangardowych wnętrz, producenci proponują wersje kolorowe, niejako nawet pstrokate. W sprzedaży znajdziemy również wersje z nadrukiem trawy, kafelek czy zwierzęcych skór.

pokrewne artykuły