Makrofotografia posiada tyle różnych definicji, że trudne jest jednoznaczne określenie, co się pod tym terminem kryje. Dla jednych są to zdjęcia wykonane w większym niż zwykle formacie, dla innych z kolei fotografie wykonane w bardzo dużym powiększeniu.

Wbrew pozorom, wykonanie dobrego jakościowo zdjęcia jest trudną sztuką, wymagającą posiadania nie tylko odpowiedniego, często bardzo drogiego sprzętu, ale również umiejętności. Dobry sprzęt w tym przypadku to taki, którego soczewki oraz obiektyw charakteryzują się doskonałymi parametrami do wykonywania zdjęć bardzo małych obiektów.

Fotografie makro – jakie tematyki dominują?

Tematyka fotografii wykonanych w formacie makro jest bardzo zróżnicowana, choć najczęściej dominuje motyw owadów oraz kropel rosy. W dalszej kolejności można wymienić nieśmiertelną i ponadczasową tematykę związaną z kwiatami, surowcami naturalnymi oraz wszystkich tych przedmiotów, które są w stanie ukazać nietuzinkową fakturę oglądanych obiektów.

makro

koń

Początkowo może się wydawać, że makrofotografia nie stanowi nic innego jak fotografowania coraz to nowych kropel rosy. W istocie jednak spełnia niezwykle ważną funkcję poznawczą. Kadry ukazane dzięki trybie makro do niedawna można było podziwiać jedynie na rysunkach poglądowych, którym jednak daleko było do odzwierciedlenia naturalnego oblicza Matki Natury. Profesjonaliści w kategorii fotografii zgodnym chórem przyznają, że chcąc robić dobre jakościowo zdjęcia, trzeba posiadać jeszcze oko do szczegółów.

Makrofototapeta – do jakich wnętrz pasuje?

Zdjęcia zrobione w trybie makro w szczególności dobrze będą prezentowały się w przestronnych, obszernych pomieszczeniach. Tak ukazana perspektywa pozwoli na pełne uchwycenie ukazanego motywu. Nie zaleca się umieszczania zdjęć w dużym powiększeniu w małych wnętrzach, które sprawiać będą wrażenie ciasnoty i przytłoczenia.

pokrewne artykuły