To, co przeważa w nowoczesnych mieszkaniach to bez wątpienia minimalizm, z dużym naciskiem na proste, geometryczne kształty i odważne kolory. Na przełomie ostatnich lat, ów trend zdążył zaskarbić sobie dużą popularnością.

Minimalizm – na czym polega?

Jak najprościej moglibyśmy zdefiniować minimalizm? Otóż jest to styl w dekoracji mieszkań, w którym odchodzi się od wszystkich przedmiotów, które stają się zbędne i mało funkcjonalne. A zatem dotyczy to przede wszystkim zdobień czy dekoracji. W zamian otrzymujemy otwarte przestrzenie, w których prostota i praktyczność stawiane są na pierwszym miejscu. Mówiąc o minimalizmie musimy również zwrócić uwagę na kolory. Generalnie w tym zakresie stosuje się zestawienia kontrastujące, a zatem czyste kolory, takie jak szarość, czerń i biel komponowane z odcieniami czerwonymi czy żółtymi. I nie chodzi wyłącznie o dobór kolorów na ściany, ale również elementy wyposażenia oraz dodatków, które po połączeniu w całość powinny ze sobą współgrać. Z kolei niezbyt mile widzianym elementem jest wprowadzanie stonowanych lub pastelowych kolorów pośrednich.

Funkcjonalność ponad wszystko

Jedną z najważniejszych zasad funkcjonalności jest minimalizm. A zatem wyrzucamy wszystko to, co jest zbędne i niepotrzebne. Wnętrza muszą być wygodne, praktyczne, ale również pozbawione bezużytecznych bibelotów. Mile widziane są meble o prostym, geometrycznych kształcie, wykonane z gładkich materiałów i należycie spełniających swoje funkcje.

Kolory

W minimalizmie unika się stosowania barw pośrednich oraz różnokolorowych. Główny nacisk kładzie się na biel oraz czerń w najrozmaitszych kombinacjach. Równie ważne są dodatki – w tym samym kolorze bądź bazujące na szarości czy beżu. W sytuacji, gdy biel w połączeniu z czernią będzie dla nas trudna do zaakceptowania, równie ciekawą kompozycją będzie czerwień z żółcią. W zależności od naszych preferencji, możemy pokryć jedną ścianę wspomnianym kolorem lub wybrany jej fragment.

Dodatki

Do nowoczesnych wnętrz pasują abstrakcyjne obrazy, lampy w industrialnym stylu, szklane lub metalowe świeczniki oraz naturalne kamienie. Pozytywnie wpływają na odbiór stylizacji, jednocześnie podkreślając jej charakter.

pokrewne artykuły