Z niecierpliwością wyczekujemy dnia, kiedy uzyskamy klucze od swojego pierwszego, wymarzonego mieszkania. A może stoimy przed koniecznością przeprowadzenia długo odkładanego w czasie remontu? Bez względu na wszystko, przystępując do aranżowania wnętrza, musimy umieć pogodzić funkcjonalność z estetyką.

A to – jak się okazuje – niejednokrotnie nastręcza nam wielu problemów, prowadząc do podejmowania niewłaściwych decyzji. Jakie błędy najczęściej popełniamy urządzając mieszkanie?

Natłok różnych stylów

Aranżowanie wnętrza w różnych stylach to często stosowana pomyłka, warunkująca uzyskanie nieuporządkowanej przestrzeni. Często jest tak, że podoba nam się kilka popularnych trendów, które z uporem maniaka wplatamy do poszczególnych pomieszczeń. W efekcie kuchnia od progu zaskakuje nowoczesnym, minimalistycznym wzornictwem, zaś salon obfituje w szereg niezliczonych, bogato zdobionych barokowych dekoracji. Zamieszkiwanie tak niespójnego tematycznie wnętrza może wpływać negatywnie na nasze samopoczucie. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na jeden styl aranżacyjny i na jego podstawie dobieranie poszczególnych dodatków.

Kolory, które rażą

Kolejną trudnością, z jaką zmagają się osoby planujące odświeżyć domowe wnętrze, wiąże się z kolorystyką. Niejednokrotnie osoby preferujące ciemne, wyraziste kolory z chęcią przenoszą je do domowych wnętrz, uzyskując krzykliwy, przytłaczający efekt. Poza tym, decyzję o wybranych barwach podejmujemy na podstawie próbników. Jak pokazuje rzeczywistość, nie zawsze to, co umieszczone zostało na małym fragmencie, równie dobrze prezentuje się na dużej przestrzeni.

Oświetlenie – istotny detal całej aranżacji

Wielokrotnie decydujemy się na jeden rodzaj oświetlenia (górne, sufitowe oraz boczne), zapominając że takie połączenie może okazać się niewystarczające. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie określenie funkcji poszczególnych pomieszczeń oraz form spędzania czasu i na tej podstawie wyznaczenie potrzebnych źródeł światła.

pokrewne artykuły