Osoby, które na co dzień zajmują się klejeniem fototapet robią to z imponującą wprawą. W końcu trening czyni mistrza. Wystarczy spojrzeć na bilboardy reklamowe, aby poczuć nieodpartą ochotę posiadania tak idealnie przyklejonej fototapety we własnym mieszkaniu. Ale jak temu zadaniu ma podołać laik?

Instrukcja naklejania fototapet

Sekret ekip reklamowych, zajmujących się klejeniem bilboardów tkwi w całkowitym „wykąpaniu” plakatu z jednej albo obu stron, co ochroni go przed przyjmowaniem wody. Oczywiście takie rozwiązanie w warunkach domowych byłoby co najmniej kłopotliwe, dlatego warto poszukać dla niego alternatywy. Innym, choć równie sprawdzonym sposobem jest posmarowanie klejem zarówno fototapety, jak i ściany, następnie odczekanie chwilę, aż wsiąknie i przestanie być klejący. W przeciwnym razie pod tapetą pojawią się nieestetycznie wyglądające pęcherzyki powietrza.

Przy klejeniu fototapety warto pamiętać o tym, aby rozpoczynać zawsze od lewej strony narożników, okien albo drzwi, ale jednocześnie od góry. W każdym przypadku pozostawiamy 2 cm margines nieprzyklejonej tapety z lewej strony, aby w razie jakichkolwiek nierówności możliwe było jej przycięcie.

Tapetę dociskamy do ściany przy użyciu wałka, zawsze wykonując ruchy z góry na dół oraz od środka ku zewnętrznej krawędzi. Uwaga! Fototapety nigdy nie przyklejamy na zakładkę, chyba że jest to tapeta lateksowa ze specjalnie przewidzianymi w tym celu zakładkami.

Gdyby zdarzyło się, że na brzegach fototapety wytworzył się nadmiar kleju, wówczas należy usunąć go przy użyciu delikatnie zwilżonej szmatki. Z kolei nadwyżkę tapety usuwamy na dole, poprzez ucięcie jej ostrym nożykiem.

pokrewne artykuły