Planując wykończenie podłogi trzeba liczyć się, że nie będzie to najmniejszy wydatek. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na panele, czy deski, w każdym przypadku warto mieć zarezerwowaną większą kwotę gotówki. Alternatywą może okazać się wykładzina, którą polecamy wszystkim tym, którzy cierpią na ograniczone możliwości finansowe.

U wielu osób nadal pokutuje pogląd (całkiem mylny zresztą), że wykładzina jako element wykańczający pomieszczenie, jest co najmniej tandetny. Nowoczesne wykładziny w niczym nie przypominają swoich wcześniejszych poprzedniczek. Współczesne modele wyglądem bardziej nawiązują do dywanów, a przy okazji są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Wszystko to sprawia, że coraz częściej stanowią zamiennik dla klasycznych paneli czy desek podłogowych.

Wykładzina prosto z Włoch

Włoska wykładzina przypomina bardziej dywan. Jest prosta, ale nadzwyczaj efektowna. Dlatego może być wykorzystana nie tylko w biurze, ale również w mieszkaniach. Wytrzymałość, naturalność oraz miękkość w dotyku – to główne jej atuty. Co więcej, wykazuje się właściwościami regulującymi mikroklimat w domach.

Wykładzina do pracy i domu

Wykładziny dywanowe syntetyczne wykonane są z poliamidu, rzadziej z polipropylenu. Pierwsze mogą być stosowane w hotelach, biurach czy innych obiektach o dużym natężeniu ruchu. Ich struktura jest odporna na działanie zanieczyszczeń oraz sprężysta. Wykładziny z poliamidu świetnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym.

Obiekty użyteczności publicznej

Wykładziny z PCV są zalecane wszędzie tam, gdzie występuje duże natężenie ruchu i gdzie nie przebieramy obuwia. Deszcz czy śnieg nie jest im straszny, gdyż wystarczy zwykły mop i czysta woda, aby na nowo zyskały ładny wygląd. Ich minusem jest fakt, iż nie dają ciepła oraz nie zagłuszają hałasu, dlatego ich zakup nie jest mile widziany w salonie czy pokojach dziecięcych.

 

pokrewne artykuły