Sposobów dekoracji ścian jest wiele. Począwszy od nowoczesnych w postaci fototapet, po bardziej klasyczne i tradycyjne w formie obrazów. Ich zaletą jest ponadczasowość, upływ czasu nie stanowi dla nich przeszkody, gdyż są wiecznie modne i atrakcyjne.

Renesans obrazów

Obraz jako sposób dekoracji ścian nieustannie towarzyszy nam od wielu lat. Doświadczył mnóstwa przemian oraz metamorfoz, dostosowując się do aktualnie panujących trendów. Współczesne obrazy różnią się od klasycznych dzieł sztuki – i nie chodzi bynajmniej o sposób wykonania czy oprawę, ale przede wszystkim tematykę, a także miejsce ukazywania przedmiotu. Jednym słowem – współczesna wersja obrazu jest lżejsza i bardziej otwarta na różnego rodzaju propozycje modowe. Do naszej dyspozycji oddanych jest wiele motywów oraz pomysłów, a to, na jaki ostatecznie rodzaj zdecydujemy się, jest uzależnione od naszych osobistych preferencji.

Sposób ekspozycji obrazu

Aby obraz doskonale prezentował się na ścianie, należy umieścić go na wysokości wzroku obserwującego. Kolejną ważną kwestią jest właściwe zagospodarowanie wolnej przestrzeni, w szczególności wtedy, gdy jest ona stosunkowo duża. Wówczas należy dobrać odpowiedniej wielkości obraz, najlepiej taki, który zajmie 2/3 wolnej powierzchni.

  Obrazy posiadają niezwykle przydatną dla komponowania wnętrz cechę. Umożliwiają porządkowanie przestrzeni. Wystarczy zastosować kilka zdjęć pochodzących z jednej serii albo w podobnych rozmiarach, rozłożonych symetrycznie do siebie, aby wprowadzić ład i porządek.

Jak to jest z tą ramą?

 Obraz w ramie, a może bez niej? Współcześnie odchodzi się od umieszczania fotografii w ramach. I bez oprawy mogą prezentować się niezwykle urokliwie. Jeśli jednak już zdecydujemy się na ramę, musimy pamiętać, aby była ona zgodna z tematyką i charakterem obrazu. A kolorem i stylem nawiązywała do innych przedmiotów w pomieszczeniu.

pokrewne artykuły