Bez względu na to, jaki metraż posiada nasza kuchnia, powinna być wyposażona w kilka rodzajów oświetlenia. Chodzi o odpowiednie doświetlenie poszczególnych stref – roboczej służącej do przygotowywania posiłków, jadalnianej do spożywania jedzenia czy też wypoczynkowej, jeśli kuchnia połączona jest z salonem lub znajduje się w otwartej strefie dziennej.

Oświetlenie wewnątrz mebli

Producenci wychodząc oczekiwaniom swoich klientów, coraz częściej montują wewnątrz szafek specjalne oświetlenie, aby w sposób bardziej komfortowy wykorzystywać je podczas codziennego użytkowania. Nie wspominając już o walorach dekoracyjnych, zwłaszcza jeśli oprawy znajdują się za frontami przeszklonymi. Jeśli nasze szafki nie posiadają dodatkowego oświetlenia, zawsze możemy dokupić je oddzielnie. Niewielkie pod względem wielkości oprawy halogenowe sprawdzą się w tym zakresie fenomenalnie.

Oświetlenie blatu

Na komfort przyrządzanych posiłków w istotnym zakresie wpływa oświetlenie blatu. W tym przypadku możemy spotkać się z dwoma wariantami – światłem zainstalowanym pod szafkami lub nad szafkami. Chętnie wykorzystywane są proste oprawy punktowe lub długie świetlówki liniowe. Z kolei oświetlenie nad szafkami zapewni nam większy zasięg niż oprawy podszafkowe. Umieszczane zazwyczaj w formie wysięgników, w postaci halogenów oraz lamp LED.

Światło nad stołem

Światło umieszczone w centralnej części stołu pełni nie tylko ważną rolę praktyczną, ale również dekoracyjną, gdyż oświetla przedmioty znajdujące się na stole, a dodatkowo – z uwagi na zastosowaną stylistykę oraz formę – dekoruje wnętrze. Najczęściej spotykane w tym zakresie są lampy wiszące z dużym kloszem lub szereg opraw świetlnych wieszanych obok siebie, połączonych panelem. W przypadku oświetlenia przestrzeni nad stołem, najchętniej stosuje się oprawy świetlne o ciepłej barwie.

pokrewne artykuły