To, co łączy panele drewniane i laminowane to przede wszystkim łatwość montażu oraz możliwość użytkowania bezpośrednio po założeniu. Oba rodzaje charakteryzują się warstwową budową, jednak różni je okres trwałości, sposób konserwowania, pielęgnowania oraz cena zakupu.

Panele drewniane

Do kręgu najpopularniejszych podłóg drewnianych należy zaliczyć podłogi warstwowe. Jej wierzchnia warstwa produkowana jest ze szlachetnych gatunków drewna, co bezpośrednio warunkuje rysunek słojów oraz kolor podłogi. Wzór może imitować wygląd tradycyjnego parkietu, mozaiki lub litych desek. Im grubsza jest wierzchnia warstwa paneli, tym częściej trzeba ją odnawiać. Średnia warstwa chroni ja przed zgubnym działaniem wilgoci. Dzieje się tak za sprawą cienkich deszczułek, które są tak sklejone ze sobą, aby wykazywały się odpornością na wodę i zmiany temperatury. Z kolei rolą spodniej, trzeciej warstwy jest regulacja naprężeń, do jakich dochodzi w warstwie licowej oraz rdzeniu. Aby uchronić ją przed zawilgoceniem, producenci pokrywają panele folią paroizolacyjną.

Zewnętrzna warstwa paneli jest gładka, pokryta kilkoma warstwami lakieru, który jest utwardzany termicznie lub promieniami UV. Ich grubość wynosi zazwyczaj od 7 mm do 25 mm. Montaż odbywa się bez mocowania do podłoża, przy czym należy zauważyć, że producenci zalecają łączenie na zatrzask lub pióro i wpust. Pierwszy sposób jest łatwiejszy. Jedyne, co należy zrobić to połączyć ze sobą dwie deski specjalnymi zatrzaskami. Jako, że nie wykorzystuje się kleju, nie ma obaw o ryzyko zabrudzenia domowej powierzchni. Kolejnym atutem tej metody jest fakt, że w każdej chwili panele można bez problemu zdemontować i założyć ponownie w innym pomieszczeniu. Montaż na pióro i wpust wymaga użycia specjalistycznego kleju, który dodatkowo chroni przed przenikaniem wilgoci. W trakcie ich montażu należy jednak uważać na ryzyko pobrudzenia klejem.

Podłogi laminowane

Podłogi laminowane również posiadają konstrukcję warstwową. Tworzy ją laminat z nadrukowanym wzorem, warstwa środkowa wykonana z płyty HDF lub MDF oraz część spodnia odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniego kształtu i wymiarów paneli.

Montaż tych paneli również nie powinien przysporzyć nikomu trudności. Układa się je na zatrzask lub pióro i wpust. Zanim jednak zaczniemy układać je na posadzce, uprzednio należy rozłożyć elastyczną piankę, która zmniejszy ewentualne nierówności oraz wygłuszy hałas.

Panele laminowane są tańsze niż drewniane. Nie wymagają lakierowania ani cyklinowania. Szeroki wachlarz wzorów pozwoli na swobodne dostosowanie ich do każdego wnętrza.

pokrewne artykuły