Panorama najczęściej obejmuje specyficzną formę obrazów, których cechą charakterystyczną jest kształt wydłużonego prostokąta. W szczególności dotyczy fotografii ukazujących krajobraz lub architekturę miejską.

W aspekcie dekoracyjnym, w kategorii panoram możemy zaliczyć wszelkiego rodzaju kompozycje otwarte, które umożliwiają przedstawianie niewspółmiernych ozdób o wysokości wiele razy mniejszej niż wynosi jej długość. Tego rodzaju grafiki znajdują największe zastosowanie w roli naklejek lub fototapet, wykorzystywanych na potrzeby wystroju pomieszczeń kuchennych i łazienkowych, które kreują wnętrze i pozwalają na ciekawe wypełnienie wolnych przestrzeni na ścianach.fototapeta-04x-panorama-hong-kongu-1701_14752

Należy jednak pamiętać, że nie każdy format dekoracji oraz zastosowany układ będzie prezentował się atrakcyjnie. W tym przypadku istotnym elementem jest zmiana proporcji wnętrza. Jeśli zatem zdecydujemy się na ujęcia panoramiczne w poziomym bądź pasowym układzie, wówczas sprawimy, że nasze wnętrze zyska nieco przestrzeni. Z kolei dekoracje w układzie pionowym wpłyną na optyczne postrzeganie wysokości danego pomieszczenia, co jest szczególnie przydatnym zabiegiem w przypadku dużych mieszkań. Z kolei panoramy o powtarzalnym, rytmicznym układzie wzorów poleca się umieszczać w pozycji pionowej, w pobliżu krawędzi okien lub drzwi, tudzież innych miejsc, które naszym zdaniem zasługują na podkreślenie.

naklejka-panorama-0927_7401

Na stronie www.wally.com.pl znajduje się wiele interesujących propozycji przedstawiających panoramiczne ujęcia fototapet, naklejek czy szablonów malarskich, które znajdą szerokie zastosowanie w wielu domach. Decydując się na taki motyw dekoracyjny zyskujemy gwarancję, że wybrana fotografia będzie nie tylko ciekawym uzupełnieniem pomieszczeń mieszkalnych, ale również elementem ochronnym w tych miejscach, które w szczególności narażone są na powstawanie uszkodzeń czy zabrudzeń.

pokrewne artykuły