Małe mieszkanie to problem wielu z nas. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby powiększyć posiadaną przestrzeń, nadać jej efektu głębi oraz specyficznego klimatu. Dostępne na rynku wzory mogą zdziałać prawdziwe cuda. Umiejętna gra kolorów, odcieni, stopnia ich nasycenia oraz układów linii może nie do poznania odmienić wnętrze, nawet to najmniejsze.

Po pierwsze – barwa

Wybór koloru to pierwszy krok w kierunku zmiany naszego pomieszczenia. Decydując się na ciepłe barwy, zyskujemy wrażenie bliskości, podczas gdy chłodne tonacje oddalają nas od odbiorcy. Jeśli zatem pragniemy wprowadzić do swojego wnętrza wrażenie optycznej przestronności, powinniśmy skłonić się ku chłodnym paletom kolorów. Świetny wybór stanowi zieleń, szarość, biel, błękit, lawenda czy cytrynowa żółć.

Po drugie – motyw

Oprócz wyboru kolorów, równie istotnym elementem jest określenie się co do motywu fototapety. Idealnie sprawdzą się zatem wszelkie grafiki z przeciętymi wyraźnie liniami, które prowadzą do jednego punktu, ukazując w ten sposób perspektywę. Dekorując ścianę w niewielkim salonie fotografią mostu, uliczki czy tunelu, zyskamy wrażenie, jakoby przed nami znajdowało się jeszcze coś, przez co wnętrze zyskuje przestronności.

fototapeta-04x-kladka-wulkan-3888_16618

Po trzecie – przenosimy faktury i kolory

Aby spotęgować wrażenie perspektywy, warto wykorzystać jeszcze jeden skuteczny sposób. Chodzi o kontynuację kolorów znajdujących się w pomieszczeniu na wybranej ściennej grafice. Jeśli zatem nasze wnętrze wypełnia relaksująca lawenda, warto zdecydować się na fotografię utrzymaną w tej samej kolorystyce (ewentualnie nieco jaśniejszej lub ciemniejszej).

fototapeta-04x-pomost-zachod-slonca-3433_16322

Po czwarte – światło

Odpowiednio oświetlone wnętrze zyskuje wrażenia przestronności, dlatego warto decydować się na wzory wzbogacone subtelnym połyskiem, odbijającym światło. Warto zatem ustawić górne lampy w taki sposób, aby zyskać wrażenie doświetlenia, zarówno wnętrza, jak i zamontowanej dekoracji ściennej.

fototapeta-04x-pomost-zima-nad-jeziorem-w-gorach-3434_16323

pokrewne artykuły