Na komfort użytkowania garderoby, wpływa nie tylko jej walor funkcjonalny, warunkowany przede wszystkim dobrym projektem, ale również jej pojemność oraz wygląd zewnętrzny. Stojąc zatem przed wyborem garderoby, warto przemyśleć wszystkie jej aspekty, gdyż w dużej mierze przełożą się potem na satysfakcję z posiadania.

Elementy konstrukcyjne szafy

Jeśli garderoba będzie spoczywać we wnęce, jedynie czego będziemy potrzebować to stosownych drzwi oraz wyposażenia wewnętrznego. W sytuacji, gdy będzie miała charakter samodzielny, wówczas konieczne będzie posiadanie płyt meblowych, specjalnych wsporników, stelaży oraz łączników. W tej sytuacji możemy zdecydować się na kupno gotowej garderoby (tańsza propozycja) lub tej projektowanej na wymiar (wiąże się z większymi kosztami zakupu).

Garderoba

Wymiary

Mając do dyspozycji niewielki metraż, możemy zaprojektować wygodną garderobę, przypominającą niejako szatnię, gdyż w miejscu bogatych akcesoriów dodatkowych znajdzie się system drążków, haczyków oraz półek. Błędem jest przekonanie, że do postawienia garderoby potrzeba przestronnych pomieszczeń.

Do swobodnego korzystania z wieszaka lub półek, konieczne jest zachowanie 60 cm głębokości. Z kolei drążek nie powinien być zawieszony niżej niż 150 cm od posadzki, a w sytuacji, gdy będziemy przechowywać w nim długie płaszcze czy kurtki – 175 cm. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest montaż szerokich półek, gdyż te sprzyjają powstawaniu bałaganu. Optymalna ich wielkość to 45-60 cm.

Jeśli do naszej dyspozycji pozostaje przestrzeń o szerokości od 160-220 cm, wówczas możemy sobie pozwolić na większe gabarytowo rozwiązania. Mowa w tym przypadku o szafkach modułowych, regałach, siedziskach do zmiany obuwia czy montażu dużego lustra.

Elementy dodatkowe

Na rynku znajdziemy szeroki asortyment elementów dodatkowych do garderoby. Są to m.in. drążki i uchwyty do ich montowania, pantografy, drążki do zdejmowania wysoko ułożonej odzieży, uchwyty na obuwie, wieszaki na paski, spodnie, krawaty, wkłady do segregowania szali, apaszek czy innych drobnych elementów garderoby. Dodatkowo możemy zdecydować się na szuflady pełne, z przeszkleniami lub ażurowe, podczas gdy kosze mogą być wykonane z drutu, tworzywa sztucznego, a nawet tkaniny!

pokrewne artykuły