Moda na własnoręcznie zdobione przedmioty codziennego użytku nie mija wraz z upływem czasu. Świetnym tego przykładem jest sztuka decoupage, która choć znana jest już od wielu lat, nadal cieszy się wiernym gronem zwolenników.

Mianem decoupage nazywamy metodę ręcznego dekorowania różnorodnych rzeczy. Możliwości jest wiele, ponieważ tylko wyobraźnia wykonawcy ogranicza dobór przedmiotów do ozdabiania. Ramki, doniczki, serwetniki, szkatułki – wybór jest szeroki. Na czym cała sztuka polega? Decoupage to nic innego jak oklejenie przedmiotu uprzednio przygotowanym wzorem, który po zabezpieczeniu lakierem prezentuje się jak ręcznie malowany.

Początki z decoupage

Choć sztuka decoupage może wydawać się wielu osobom banalna, w istocie potrzebuje zaopatrzenia się w stosowne akcesoria. Podstawowym elementem jest oczywiście przedmiot wymagający dekoracji. Może to być stara ramka czy zalegająca w piwnicy doniczka – nie musi to być nowa rzecz. Jeśli jednak wolimy sięgnąć po coś nieużywanego, wówczas świetnym wyborem będzie zakup specjalistycznych przedmiotów do decoupage – tac, pudełek czy szkatułek, które zostały tak przygotowane, aby ułatwić użytkownikowi naniesienie wzoru.

W dalszej kolejności potrzebny będzie klej wodny wraz z miękkim pędzelkiem, który pomoże w  delikatny sposób nanieść wzór na wybraną powierzchnię. Niezbędne okażą się również lakiery – matowe i błyszczące, dzięki którym możliwe okaże się pokrycie powierzchni dekorowanego przedmiotu.

Akcesoria do decoupage

Popularność ręcznego ozdabiania rekwizytów cieszy się coraz większą popularnością. Z tego powodu na rynku nie brakuje różnorodnych akcesoriów, które jeszcze bardziej zwiększą satysfakcję z podjętego hobby. Mowa w tym przypadku o farbach akrylowych do ozdabiania butelek i doniczek czy media do spękań, przeznaczonych dla osób ceniących antyki.

pokrewne artykuły