Duże, przestronne i wysokie mieszkanie choć dla jednych stanowi obiekt niespełnionych marzeń, dla innych z kolei będzie powodem trosk i zmartwień. Łazienka, w której zmieściłby się basen, sufit w salonie wysoki jak w katedrze oraz kuchnia wyglądem przypominającą obiekt gastronomiczny. Jak sobie z tym poradzić?

Ciemne kolory będą Twoim sprzymierzeńcem

Jeśli naszym pragnieniem jest wprowadzenie do przestronnego mieszkania szczypty klaustrofobicznych odczuć, wówczas dekoracja ścian ciemnymi kolorami okaże się najtrafniejszym wyborem. Czerń w tym zakresie sprawdzi się fenomenalnie. Choć jest to kolor, który bardziej odpowiada duszy zbuntowanego nastolatka, w zakresie trików zmniejszających dostępną powierzchnię spisze się rewelacyjnie. Żaden inny kolor nie wprowadzi do monumentalnego wnętrza wrażenia przytłoczenia jak właśnie wszelkie odcienie czerni.

Co słychać na suficie?

Chcąc zmniejszyć dostępną powierzchnię, nasze działania nie mogą skupiać się wyłącznie na ścianach. Sufit również stanowi integralną część tych zabiegów, dlatego także powinien być potraktowany ciemnymi kolorami. Jeśli jednak czarna barwa w tym przypadku jest dla nas mało akceptowalna, równie dobrym pomysłem będą obszerne wzory na suficie.

Ciemno, ciemniej, najciemniej…

Wielu projektantów i stylistów wnętrz wylewa siódme poty, aby wprowadzić do ciemnego pomieszczenia wrażenie jasności i przestronności. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy mamy zgoła inne oczekiwania? Tak, jak nie ma dwóch identycznych osób, tak nie ma również dwóch takich samych poglądów. Jedni będą lubować się w słonecznych przestrzeniach, podczas gdy dla innych azylem będzie piwniczna atmosfera. Jeśli bez wątpienia klasyfikujemy się do drugiej grupy osób, grube, długie, najlepiej sięgające do podłogi zasłony i jedna mała lampka będą stanowić o całkowitej dekoracji posiadanego wnętrza.

Bałagan w roli głównej

Poczucie przytłoczenia oraz osaczenia buduje porządny bałagan. Dlatego zamiast notorycznie chodzić i sprzątać porozrzucane po mieszkaniu przedmioty, pozwól im żyć swoim życiem.

pokrewne artykuły