Zasłony stanowią ten rodzaj dekoracji, który w umiejętny sposób potrafi upiększyć przestrzeń wokół okna. I choć pełnią rolę niezawodnego dodatku wnętrzarskiego, w istocie jednak powinny być odpowiednio dobrane pod kątem stylistycznym do reszty aranżacji.

Kotary są uniwersalne. Pasują zarówno do wnętrz utrzymanych w klasycznym, jak i nowoczesnym klimacie. Zapewniają prywatność, ochronę przed słońcem, jednocześnie kreując domową przestrzeń i wyrównując proporcje mieszkania.

Kotara do zadań specjalnych

Decydując się na kupno zasłony, nasz wybór nie może być przypadkowy. Inna bowiem faktura sprawdzi się w salonie, pokoju gościnnym czy przestrzeni zajmowanej przez dziecko. Niezwykle ważną rolę odgrywa nie tylko kolorystyka kotary, ale również sposób upięcia. Niewielkie, słabo oświetlone wnętrza nie wyglądają atrakcyjnie w towarzystwie ciemnych i ciężkich zasłon. Warto zatem o tym pamiętać w aranżacji mieszkania.

Różne warianty

Szeroki asortyment zasłon dostępnych w sprzedaży pozwala na doskonałe dopasowanie do osobistych potrzeb. Poszczególne kotary różnią się jednak sposobem montażu. W zależności od osobistych oczekiwań, możemy wybrać modele na taśmie marszczącej, kółkach lub szelkach. Pierwszy rodzaj wyposażony jest w specjalną taśmę, którą zwijamy za pomocą sznurków. Pozwala to na estetyczne rozłożenie tkaniny na całym karniszu. Zasłony na metalowych kółkach, szelkach bądź kanale są zakładane bezpośrednio na rurkę.

Dół kotary może być wykończony overlockiem lub w przypadku modeli szytych na miarę – obciążnikami lub szerokim podwinięciem.

Interesująca dekoracja okna stanowi element przykuwający uwagę nie tylko domowników, ale również przybyłych gości. Jak zatem widać, w niezwykle prosty sposób możemy odmienić domową przestrzeń, ale również wprowadzić do niej osobliwy klimat.

pokrewne artykuły